Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,64 proc. i wyniósł 17.920,33 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,49 proc. i wyniósł 2.109,41 pkt. Indeks ten jest na najwyższym poziomie w 2016 roku.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,53 proc. do 4.968,71 pkt.

Dla spółek paliwowych to była najlepsza sesja od miesiąca.

W centrum uwagi inwestorów znajdują się spekulacje na temat przyszłości polityki Fed. Po wyraźnie słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy, opublikowanych w piątek, w ocenie rynku spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed na najbliższych posiedzeniach.

W poniedziałek szanse na skomentowanie słabych danych z rynku miała Janet Yellen. Szefowa Fed wystąpiła na sympozjum w Filadelfii i było to jej ostanie już publiczne przemówienie do czasu zaplanowanego na 15 czerwca posiedzenia banku centralnego USA.

Yellen oceniła, że pozytywne czynniki w gospodarce USA wciąż przeważają nad negatywnymi. Szefowa Fed dodała, że sytuacja w gospodarce USA nadal uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych. Jednocześnie jednak nie wskazała kiedy ta podwyżka miałaby nastąpić.

Słowa Yellen nie pomogły dolarowi, który po silnym osłabieniu w ubiegłym tygodniu, jakim zagregował na rozczarowujące dane z rynku pracy, kontynuował zniżki w poniedziałek.

Słabszy dolar i oczekiwania braku zmian stóp procentowych w najbliższym czasie pomagają notowaniom surowców. W poniedziałek rosły ceny ropy naftowej. Wyraźnie w górę szły również ceny między innymi miedzi, węgla oraz rudy żelaza.

Poza polityką Fed uwaga rynków skupia się również na sondażach przedreferendalnych z Wielkiej Brytanii, które wskazują na rosnącą w ostatnim czasie liczbę zwolenników Brexitu. Wyniki sondaży osłabiają funta. Po dobrym kwietniu i maju brytyjska waluta traci na wartości i jest najsłabsza w stosunku do euro od trzech tygodniu.

Niemiecki indeks DAX poszedł w górę 0,18 proc., brytyjski FTSE zyskał 1,03 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 0,04 proc.

POZYTYWNE CZYNNIKI W GOSPODARCE USA WCIĄŻ PRZEWAŻAJĄ NAD NEGATYWNYMI - YELLEN

Pozytywne czynniki w gospodarce USA wciąż przeważają nad negatywnymi, dlatego też stopy procentowe powinny być z biegiem czasu podnoszone stopniowo w celu zapewnienia stabilności cen oraz maksymalnego, zrównoważonego zatrudnienia – oceniła w poniedziałek prezes Fed Jannet Yellen w trakcie przemówienia na sympozjum w Filadelfii.

Jednocześnie Yellen nie zasugerowała, kiedy Fed miałby zdecydować się na kolejną podwyżkę. W trakcie swojego poprzedniego wystąpienia pod koniec maja szefowa Fed stwierdziła, że podwyżka jest możliwa w „kolejnych miesiącach”. Tym razem zrezygnowała jednak z tego stwierdzenia.

SŁABE DANE Z RYNKU PRACY W USA ODDALAJĄ PERSPEKTYWĘ PODWYŻKI FED

Dużo słabsze od oczekiwań były dane z amerykańskiego rynku pracy za maj. Z piątkowego raportu Departamentu Pracy USA wynika, że w gospodarce USA w maju przybyło 38 tys. miejsc pracy, podczas gdy analitycy oczekiwali 160 tys. Jest to najgorszy wynik wskaźnika zatrudnienia w USA od jesieni 2010 roku. Dodatkowo w dół zrewidowane zostały dane o zatrudnieniu za ostatnie dwa miesiące o minus 59 tys. Trzymiesięczna średnia dla wskaźnika wzrostu zatrudnienia spadła do 116 tys. i jest to najsłabszy wynik od 2012 roku.

Słabe dane przekładają się na oczekiwania rynku terminowego co do przyszłości polityki Fed. Z notowań kontraktów na stopę Fed wynika, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp na czerwcowym posiedzeniu Fed spadło do 42proc. z 28 proc. na koniec maja, a na lipcowym do 29 proc. z ponad 50 proc. na koniec maja.

ROŚNIE POPARCIE DLA BREXITU

W centrum uwagi rynków są sondaże przedreferendalne z Wielkiej Brytanii. Jeszcze niedawno wskazywały one przewagę zwolenników pozostania kraju w strukturach Unii Europejskiej. Ostatnie wyniki sondaży wskazują jednak na zmianę nastrojów i rosnące poparcie dla Brexitu.

Według nowego sondażu TNS 43 proc. Brytyjczyków wolałoby, aby ich kraj wyszedł z Unii. W kwietniu odsetek ten wynosił 34 proc. Również 43 proc. Brytyjczyków, których zapytano o wynik referendum, odpowiedziało, że w głosowaniu wyborcy opowiedzą się za pozostaniem w UE. Tutaj zmiana jest mniejsza w porównaniu z kwietniem, kiedy za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE głosowanie sugerowało 40 proc. Brytyjczyków.

BRYTYJSKIE ZWIĄZKI ZAWODOWE WZYWAJĄ DO GŁOSOWANIA ZA POZOSTANIEM W UE

Dziesięć głównych central związkowych w Wielkiej Brytanii wezwało w poniedziałek 6 mln swych członków do głosowania w referendum 23 czerwca za pozostaniem kraju w UE. Apel w postaci listu otwartego liderów tych związków zamieścił w poniedziałek "The Guardian". Związkowcy argumentują, że wyjście z UE stanowi zagrożenie dla praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii.

CENY WĘGLA NAJWYŻSZE OD 10 MIESIĘCY

Ceny węgla na dostawy do portów w Amsterdamie Rotterdamie oraz Antwerpii na 2017 rok rosną w poniedziałek już dziewiątą sesję z rzędu i zbliżyły się do 55 dolarów za tonę, co jest ich najwyższym poziomem od 10 miesięcy. Jako przyczynę wzrostów cen węgla wskazuje się generalną poprawę na rynkach surowcowych w tym roku. Cenie węgla pomaga również spadek podaży ze strony Indonezji, jednego z największych producentów tego surowca na świecie, gdzie produkcja spadła w wyniku silnych deszczów i powodzi.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK ZAMÓWIEŃ W PRZEMYŚLE NIEMIEC W KWIETNIU

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w kwietniu o 2,0 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 0,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,6 proc., po korekcie z plus 1,9 proc. W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,5 proc., po wzroście poprzednio o 2,4 proc., po korekcie z +1,7 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem rdr wzrostu o 0,6 proc.

POPRAWA NASTROJÓW INWESTORÓW WG SENTIX W EUROSTREFIE

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro Sentix w czerwcu wzrósł do 9,9 pkt. z 6,2 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu poprawy wskaźnika - do 7,0 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do 9,8 pkt. z 7,0 pkt. poprzednio. Wzrósł też indeks oczekiwań i wyniósł 10,0 pkt. wobec 5,5 pkt. miesiąc wcześniej.

HILLARY CLINTON WYGRAŁA PRAWYBORY W PORTORYKO

Hillary Clinton wygrała w niedzielę prawybory Partii Demokratycznej w Portoryko i jest już bardzo blisko zapewnienia sobie nominacji prezydenckiej. Po zwycięstwie w Portoryko byłej szefowej amerykańskiej dyplomacji brakuje już tylko około 20 głosów delegatów, by zapewnić sobie poparcie 2.383 delegatów niezbędnych do zdobycia nominacji Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich. Prawdopodobnie już w najbliższy wtorek, kiedy odbędą się kolejne prawybory, Clinton zdobędzie te głosy i zada ostateczny cios kampanii Sandersa.

SPADEK ZYSKU ŁUKOIL W I KWARTALE

Duży spadek zysku w pierwszym kwartale zanotował drugi co do wielkości koncern naftowy w Rosji Łukoil. Kwartalny zysk spółki spadł o 59 procent z powodu najniższych od 12 lat cen ropy naftowej na globalnych rynkach paliw. Zysk netto rosyjskiego giganta naftowego wyniósł w trzech pierwszych miesiącach 2016 r. 42,8 miliarda rubli, czyli 651 milionów dolarów, podczas gdy w I kw. 2015 r. firma miała zysk w wysokości 104 miliardów rubli. (PAP)