"Analizujemy różne scenariusze, myślimy o ewentualnym dostarczaniu drobnych serii prototypowych na początek i w zależności od tego, jaki będzie odzew od klientów, wejściu w małe wolumeny, czyli w samochody marki premium typu Bentley, McLaren " - powiedział wiceprezes Michał Laska w rozmowie z ISBnews.

Spółka chce rozszerzyć zakres sprzedawanych produktów z poszyć do kompleksowego wyposażenia wnętrz pojazdów. Do oferty Groclinu dołączone zostało także portfolio produktowe niedawno przejętej spółki CADM Automotive.

"Naturalnym kierunkiem rozwoju dla grupy, który obecnie analizujemy jest wtrysk tworzyw sztucznych, różnych komponentów, przede wszystkim elementów wykończenia wnętrz" - powiedział wiceprezes.

W jego ocenie, rozwój w tym kierunku może odbywać się dwutorowo – organicznie i poprzez przejęcia.

"Pierwszy kierunek to jest rozwój organiczny, mamy tę kompetencję, wiemy, że jesteśmy w stanie rozwijać ten biznes własną drogą. Oczywiście, to się wiąże z pewnymi inwestycjami. Mowa tu o niskich jednocyfrowych milionowych wydatkach" - powiedział prezes Groclinu André Gerstner.

Groclin obserwuje rynek pod kątem możliwych akwizycji i rozważa możliwość przyspieszenia pewnych zamierzeń taką drogą, ale proces ten jest na wstępnym etapie. Ewentualne przejęcia mogą być finansowanego zarówno ze środków własnych, jak i poprzez dług.

Sama spółka też cieszy się zainteresowaniem podmiotów, które chcą konsolidować rynek, jednak w tej chwili nie planuje angażować się w taką transakcję.

"Jesteśmy mocno przekonani, że jesteśmy w stanie własną drogą w ciągu 2-3 lat zbudować dużo większą wartość dla akcjonariuszy, klientów, pracowników, niż gdybyśmy sprzedali udziały lub wzięli udział w jakiejś konsolidacji" - podkreślił prezes.

Na początku lipca ub.r. Groclin zamknął transakcję polegającą na finalnym przeniesieniu przez spółkę oraz jego spółkę zależną Groclin Wiring na rzecz PKC Holding Group znaczących aktywów związanych z jednostką biznesową Wiring & Controls. Na skutek przeprowadzonej transakcji podstawowym przedmiotem działalności Groclinu został biznes poszyciowy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1998 r. W 2015 r. miała 215 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)