Jak podała w środę zarządzająca drogą spółka, prowadzony od 4 maja remont czterokilometrowego odcinka w kierunku Katowic dobiega końca. W związku z pracami przygotowawczymi do remontu sąsiedniej jezdni w kierunku Krakowa, w piątek o 20. zmieni się sposób prowadzenia ruchu na tym odcinku - przez jedną dobę na obu jezdniach autostrady czynny będzie tylko jeden pas ruchu, natomiast później zachowane zostaną po dwa pasy w każdym kierunku.

Rozpoczynające się w piątkowy wieczór prace są związane z przełożeniem stalowych barier bezpieczeństwa oraz oznakowaniem nowej organizacji ruchu. Potrwają one do godzin wieczornych 11 czerwca. Oprócz ograniczenia ruchu do jednego pasa, w tym czasie będzie też obowiązywać ograniczenie prędkości do 80 km na godzinę. Dwa pasy ruchu w każdym kierunku mają być z powrotem czynne od godzin wieczornych 11 czerwca.

"Prace związane z wymianą nawierzchni prowadzimy w taki sposób, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców. Przez ostatni miesiąc użytkownicy naszego odcinka autostrady A4 mogli się przekonać, że remontowane odcinki jezdni są stosunkowo krótkie, a remont przebiega z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Wyjątek stanowią krótkotrwałe okresy związane z przestawieniem stalowych barier bezpieczeństwa, rozdzielających przeciwne kierunki ruchu" – wyjaśnił w środę rzecznik spółki Stalexport Autostrada Małopolska Rafał Czechowski.

Podczas remontu na jezdni do Katowic czynne będą dwa pasy ruchu w kierunku Katowic i jeden pas w kierunku Krakowa. Natomiast na jezdni w kierunku Krakowa jeden pas ruchu będzie zamknięty, drugi będzie przejezdny. Sporadycznie, ze względów technologicznych, wymagane będzie krótkotrwałe zamykanie pojedynczych pasów ruchu.

Remont tego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków zakończy się 22 lipca. Na czas Światowych Dni Młodzieży prace zostaną przerwane. Później, 2 sierpnia, rozpocznie się wymiana nawierzchni na odcinku jezdni do Katowic pomiędzy węzłami Jeleń i Balin, a następnie w rejonie węzła Brzęczkowice w Mysłowicach, także na jezdni w kierunku Katowic.

Szczegółowe informacje na temat terminów i zmian w organizacji ruchu można znaleźć na stronach internetowych www.autostrada-a4.pl i www.ia4.pl, w mediach społecznościowych oraz w Punktach Informacji Drogowej.

Wykonawcą wartego 40,23 mln zł kontraktu na wymianę 59,85 km z ok. 122 km nawierzchni obu jezdni autostrady A4 Katowice-Kraków jest konsorcjum spółek z grupy Pavimental. Całość prac ma się zakończyć w listopadzie 2017 r.

Po poprzednim dużym remoncie nawierzchni, w 2007 r., Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał zarządzającą tym odcinkiem drogi spółkę SAM kwotą 1,3 mln zł, uznając, iż firma narzuciła konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. Teraz też ceny nie zostały obniżone, ale zarządca drogi obiecuje zachowanie płynności ruchu.

W pierwszym kwartale tego roku płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem każdej doby przejeżdżało średnio prawie 36 tys. pojazdów; to o 11,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Autostradą zarządza spółka Stalexport Autostrada Małopolska, należąca do grupy kapitałowej Stalexport Autostrady. W pierwszym kwartale przychody Grupy ze sprzedaży wyniosły 65 mln zł, a zysk netto 41,3 mln zł. (PAP)