Tematem rozmów prezydenta mają być m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i współpraca w regionie Morza Bałtyckiego.

„To też okazja do rozmów o naszych planach połączenia Polski z szelfem norweskim” – powiedział dziennikarzom na lotnisku w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który towarzyszy prezydentowi w wizycie.

Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

„Jesteśmy po serii rozmów na rożnych poziomach, także na najwyższym” – powiedział Naimski, przypominając, że Andrzej Duda na temat Baltic Pipe rozmawiał ostatnio w Oslo.

„Wydaje się, że ten projekt ma ogromną szansę powodzenia” – dodał Naimski. „Chcemy mieć realną, prawdziwą dywersyfikację, zróżnicowanie źródeł dostaw i kierunków dostaw (gazu – PAP) do Polski” – zaznaczył.

W czwartek królowa Danii Małgorzata II przyjmie prezydenta na prywatnej audiencji.

W piątek Andrzej Duda na Uniwersytecie Kopenhaskim wygłosi wykład pt. "Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?", a następnie weźmie udział w debacie ze studentami i zaproszonymi gośćmi.

Tego dnia prezydent z małżonką spotkają się z Polonią.

Z Kopenhagi Katarzyna Nocuń (PAP)