Warszawa, 09.06.2016 (ISBnews) - Liczba projektów w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce wyniosła 211 w 2015 r. wobec 132 rok wcześniej (wzrost o 60% r/r). Dzięki nim powstało 19,65 tys. miejsc pracy, czyli o 27% więcej niż w 2014 r., poinformował partner w firmie EY Paweł Tynel, prezentując raport pt. "Atrakcyjność inwestycyjna Europy". Badanie EY wykazało także, że Polska w oczach inwestorów jest piątym najatrakcyjniejszym krajem w Europie.
"Pod względem liczby projektów w BIZ w Europie Polska miała w 2015 r. 6. miejsce po Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii, ex-aequo z Belgią. W liczbie utworzonych przez BIZ miejsc pracy 2. miejsce w Europie, po Wielkiej Brytanii, przed Niemcami i Rosją" - powiedział Tynel podczas spotkania prasowego.

"W naszym regionie [Europa Środkowo-Wschodnia razem z Turcją] - jesteśmy na 1. miejscu w obu kategoriach. W liczbie projektów BIZ przed Rosją i Turcją, w miejscach pracy - przed Rosją i Rumunią" - dodał.
Wśród 211 zrealizowanych w Polsce projektów, 142 inwestycje były nowymi projektami podmiotu, który nie był jeszcze u nas obecny, podczas gdy 69 to reinwestycje - nowe projekty przedsiębiorstw, które już inwestowały w przeszłości.
W badaniu atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych, przeprowadzonym w lutym-kwietniu br., Polska zajęła 5. miejsce w Europie, po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii.
"Co najważniejsze z polskiej perspektywy, mamy 1. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w opinii inwestorów" - podkreślił Tynel.
Rok 2015 r. był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę BIZ w całej Europie. Trzeci raz z rzędu kontynent odnotował wzrost łącznej liczby projektów. Wyniósł on 14% wobec 12% rok wcześniej. Przełożyło się to na 5 083 projektów BIZ w całej Europie. Wśród krajów, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych tradycyjnie już znalazła się Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Ta trójka odpowiada bowiem aż za 51% wszystkich nowych BIZ w Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii powstało 1 065 projektów. Europa Zachodnia pozostaje też głównym beneficjentem inwestycji, choć jej udział spada - z 81% w 2014 r. do 77% w 2015 r. To 3 924 projekty zachodnioeuropejskie wobec 1 159 środkowo- i wschodnioeuropejskich.
Z drugiej strony, kraje Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęły skumulowany wzrost projektów aż o 34% wobec wzrostu wynoszącego 9% w krajach Europy Zachodniej. Państwa z naszego regionu generują więc blisko czterokrotnie większy wzrost, choć wciąż jeszcze znacznie ustępują w danych bezwzględnych.
Raport EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" (European attractiveness survey) składa się z dwóch części: danych gromadzonych w ramach EY Global Investment Monitor o inwestycjach w Europie w roku 2015 (z wyłączeniem inwestycji portfelowych oraz fuzji i przejęć) oraz badania postrzegania przez inwestorów poszczególnych krajów oraz miast. Dokładność danych potwierdzana jest telefonicznie bezpośrednio u inwestorów - w 2015 r. zweryfikowano ponad 70% projektów BIZ. Z kolei badanie ankietowe odbywało się między lutym a kwietniem 2016 r. Na pytania odpowiedziało 1 469 respondentów.
(ISBnews)