Inżynierem kontraktu dla tej inwestycji została firma ILF Consulting Engineers Polska – poinformowały w piątek służby prasowe Polic. Wyłoniono także w przetargach wykonawców projektu wstępnego dwie włoskie spółki Tecnimont i Technik.

Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z najbardziej skomplikowanych instalacji procesowych i technicznych istniejących na świecie – wyjaśnia prezes PDH Polska Roman Grzelczak. Według niego, prowadzenie projektu, jego organizacja i wymogi techniczne wymagają od firm bardzo wysokich kompetencji.

Inżynier kontraktu będzie czuwał nad bezpieczeństwem przedsięwzięcia, jego organizacją, a także monitorowaniem i oceną prac inżynierskich, zakupowych i montażowych.

Kluczowa dla Polic inwestycja jest warta co najmniej 1,7 mld zł. Produkt, który powstanie w polickiej spółce znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym.

Firmy Tecnimont i Technik zajmą się projektem wstępnym. Spółki opracują projekty techniczne instalacji wraz z całą infrastrukturą. Szczególnie istotne będą elementy, które zapewnią integrację nowego zakładu z już istniejącymi instalacjami.

Cała procedura skupia się na tym, żeby zagwarantować w procesie projektowania wysoką konkurencję między firmami, które w nim uczestniczą – podkreślił Grzelczak. Jak dodał, ostatecznie wybrano dwie firmy, które mają bardzo mocne referencje, jeżeli chodzi o wykonanie projektów dużych instalacji petrochemicznych na świecie.

Roczna produkcja w instalacji do produkcji propylenu metodą PDH ma wynieść ok. 400 tys. ton. Pierwsza tona propylenu ma zostać wyprodukowana w drugiej połowie 2019 r.

W szczytowym momencie realizacji inwestycji na placu budowy ma pracować ok. 1 tys. pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim, co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.(PAP)