Zaakceptowane przez Sejm trzy poprawki mają charakter korygująco-porządkowy. Jedna precyzuje, że członek rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego nie może być członkiem zarządu.

Celem nowelizacji jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji odpowiadających za kwestie rozwoju gospodarki. Chodzi o KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Urząd Zamówień Publicznych, Agencję Rozwoju Przemysłu, PAIiIZ oraz PKO BP, nad którymi pieczę ma sprawować "minister właściwy ds. gospodarki".

Nadzór ten pozwoli na skoordynowane działanie grupy tych instytucji. Dotychczas KUKE znajdowała się w nadzorze ministra finansów, UZP - premiera, a wymienione spółki skarbu państwa - pod nadzorem ministra skarbu. Zmiany zakładają też rozszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o ministra właściwego do spraw gospodarki lub jego przedstawiciela.

Nowe przepisy przewidują również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Reklama

Nowela ma ułatwić realizację "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - nazywanego też planem Morawieckiego, od nazwiska pomysłodawcy - wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Plan to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój gospodarczy, plan ma zatem tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Celem planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem jednego artykułu, który ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia. (PAP)