"Akceptujemy demokratyczne wyniki Krajowego Biura Wyborczego, ponieważ jesteśmy poważną organizacją polityczną i ze względu na szacunek dla narodu peruwiańskiego" - powiedziała Fujimori.

Po przeliczeniu 100 proc. głosów Krajowe Biuro Wyborcze podało w czwartek, że Kuczynski zdobył większość głosów: 50,12 proc. Ale z oficjalnym ogłoszeniem wyników należy się wstrzymać do rozpatrzenia protestów wyborczych. Wątpliwości zgłoszono wobec 1,5 proc. oddanych głosów.

W pierwszej turze 10 kwietnia Fujimori uzyskała prawie 40 proc. głosów, a Kuczynski ponad 21 proc.

77-letni Kuczynski jest konserwatywnym politykiem; jego ojciec był emigrantem z rodziny żydowskiej z Wielkopolski. Ten były bankier z Wall Street w latach 2005-2006 sprawował urząd premiera w rządzie prezydenta Alejandro Toledo. W wyborach w 2011 roku uplasował się za ustępującym prezydentem Ollantą Humalą i

Keiko Fujimori. W powszechnej opinii Kuczynski, który wiele lat przepracował w międzynarodowych instytucjach finansowych i korporacjach, reprezentuje „interesy Waszyngtonu”. Jego program, podobnie jak program jego rywalki, zakłada walkę z przestępczością, której wzrost coraz bardziej niepokoi Peruwiańczyków.

41-letnia Fujimori jest córką urodzonego w Japonii Alberto Fujimoriego, prezydenta Peru w latach 1990-2000, znanego z brutalnego zwalczania lewackich partyzantów i opozycji. Za popełnione zbrodnie i korupcję były prezydent odbywa obecnie karę 25 lat więzienia. W wyborach prezydenckich w 2011 roku Keiko przegrała w drugiej turze z Ollantą Humalą. Dzięki zbudowaniu mocnych struktur partyjnych, czego nigdy nie zrobił jej ojciec, udało jej się jednak wzmocnić swą pozycję. (PAP)