PKP Energetyka przygotowała wydzielenie ze swoich struktur podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie siecią dystrybucyjną energii elektrycznej i oczekuje na jego rejestrację przez sąd, poinformował prezes Wojciech Orzech. Według niego, jednym z możliwych scenariuszy dla nowej spółki jest debiut na giełdzie.





"Zmiana struktury holdingu poprzez wydzielenie tego obszaru działalności, mogłaby być potencjalnie wstępem do debiutu tego podmiotu na giełdzie" - powiedział Orzech dziennikarzom po debacie nt. książki "PKP Energetyka po prywatyzacji - bezpieczeństwo dostaw energii i przewozów kolejowych".

Dodał, że wydzielana część biznesu spółki odpowiada za ponad 25% przychodów.

Wcześniej, podczas debaty Orzech mówił, że spółka chce - wzorem innych grup energetycznych - wydzielić część dystrybucyjną. Według niego doprowadziłoby to do sytuacji, w której spółka posiadałaby wydzielony podmiot, którego przychody, plany inwestycyjne i stawki taryfowe byłyby w pełni uzgodnione z Urzędem Regulacji Energetyki (URE). Według Orzecha, zwiększyłoby to poziom transparentności i "ostudziło emocje towarzyszące prywatyzacji PKP Energetyki".

"Dokumenty zostały już złożone w sądzie, spółka jest w trakcie rejestracji " - podkreślił Orzech.

Przypomniał także, że PKP Energetyka wystosowała do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapytanie, czy strona rządowa jest zainteresowana wskazaniem podmiotu z udziałem Skarbu Państwa, który nabył by segment paliw PKP Energetyki. Obejmuje on sieć 18 rozmieszczonych na terenie całej Polski stacji paliw, z których korzystają spalinowe lokomotywy i szynobusy.

"Chcemy sprzedać tę część, nie wiązać [w swoich strukturach] paliw i energii elektrycznej. W związku z tym zaproponowaliśmy, żeby wskazana spółka kontrolowana przez Skarb Państwa przystąpiła do rozmów" - wyjaśnił prezes. Dodał, że w tej sprawie spółka jeszcze nie otrzymała odpowiedzi.

W lipcu ub.r. Polskie Koleje Państwowe (PKP) i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Wartość przedsiębiorstwa w transakcji opiewała na 1 965 mln zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, dawało cenę na poziomie 1 410 mln zł.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).

(ISBnews)