Statkraft ogłosiła w lutym br., że ze względów bezpieczeństwa zawiesza budowę 517-megawatowej elektrowni Cetin. Norwegowie podali, że w sprzedaży będzie pośredniczyć firma Garanti Securities, która należy do tureckiego banku Garanti. Turcy mają doradzać Statkraft w transakcji - dodano. Oferty mogą napływać do 1 sierpnia br.

Elektrownia wodna, która była największym zagranicznym projektem budowlanym Statkraft, jest ukończona w jednej trzeciej. Pierwotnie zakończenie prac było przewidziane na koniec tego roku.

Według projektu elektrownia Cetin miała produkować rocznie 1,4 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej.

W lipcu 2015 roku Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) zerwała rozejm i wznowiła walkę z tureckimi siłami bezpieczeństwa. Od tego czasu w zamachach i starciach na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji zginęło prawie 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników. PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez ten kraj, jak i przez UE oraz USA za organizację terrorystyczną. Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tys. osób.(PAP)