Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister Szwed, chodzi nie tylko o uregulowanie kwestii pracy i płacy, ale również o kwestie bezpieczeństwa.

„Chcemy mieć dokładne informacje i przegląd, ile tak naprawdę osób do nas przyjeżdża i faktycznie podejmuje pracę. W zeszłym roku z oświadczeń wynikało, że była to liczba 800 tys. osób, a potwierdzonych informacji o podjęciu pracy było 500 tys. Czyli 300 tys. osób gdzieś zniknęło - albo pracowało na czarno, albo wyjechało do innych państw. A dzisiaj wiemy, że kwestie bezpieczeństwa też są ważne” - mówił wiceminister.

Podkreślił, że wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce, który bardzo dynamicznie się rozszerza. Przewiduje się, że w przyszłym roku z tzw. państw trzecich, czyli spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób – głównie Ukraińców.

„Chcemy ucywilizować zatrudnienie tych pracowników. Temat jest dosyć sporny, szczególnie dużo emocji wywołuje w takiej branży jak rolnictwo, które zatrudnia najwięcej takich osób. Chcemy, by na tych samych stanowiskach pracy, gdzie pracują Polacy i cudzoziemcy, były podobne warunki pracy i płacy. To chcemy unormować” - powiedział Szwed.

Reklama

Wiceminister zaznaczył, że praca sezonowa coraz częściej obejmuje już nie tylko rolnictwo i turystykę, ale również zatrudnienie cudzoziemców w firmach, np. w specjalnych strefach ekonomicznych.

Tzw. dyrektywa sezonowa, która zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej musi być wdrożona do końca września br., dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o takim zamiarze.

Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Unijna dyrektywa m.in. przewiduje wydłużenie okresu pracy sezonowej do 8 miesięcy, ale wymagane będzie uzyskanie zezwolenia. Obejmie również obywateli wszystkich tzw. państw trzecich.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed uczestniczył w poniedziałek we Wrocławiu w spotkaniu z Zarządem Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".(PAP)