Globalne wydatki na obronę wzrosły w 2015 roku o 6,6 mld dol. do 65 mld dol. – wynika z raportu Global Defence Trade opublikowanego przez firmę konsultingową IHS. To zdaniem amerykańskiej firmy Englewood najwyższy jednoroczny wzrost w ciągu ostatniej dekady.

Imponująco prezentują się „inwestycje” największego na świecie producenta ropy. Wydatki Saudyjczyków na zbrojenia wzrosły w ciągu12 miesięcy zeszłego roku ok. 50 proc. do 9,3 mld dol. Dużo na ten sam cel wydawały też inne kraje Bliskiego Wschodu i Azji Płd.-Wsch.

Zdaniem jednego z twórców raportu Bena Mooresa wzrost wydatków na obronę wynika nie tylko z sytuacji geopolitycznej w poszczególnych częściach świata ale także ze wzrostu PKB krajów o średnim poziomie zamożności. Raport uwzględnia 65 krajów.

Militarne zaangażowanie Saudów w Jemenie ma związek z toczoną tam od 2011 roku wojną domową. Społeczna rewolta zakończyła dyktatorskie rządy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową rządowi. Chaos w kraju wykorzystuje ISIS oraz Al.-Kaida. Sunnicka koalicja arabska zwalcza wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, co nie podoba się Arabii Saudyjskiej.

Wśród największych importerów broni w ostatnich latach znalazł się Egipt. W 2015 roku wydał na zbrojenia 2,3 mld dol. Jeszcze przed 2013 rokiem ten znajdujący się w gospodarczym kryzysie kraj wydawał na ten cel poniżej 1 mld dol. Prawie tyle samo (ok. 2 mld dol.) na zbrojenia wydaje Iran, który musi angażować się w starcia zbrojne z bojownikami Państwa Islamskiego.

Z kolei wśród największych eksporterów broni znalazły się USA oraz Rosja. Kreml zamierza w najbliższym czasie umocnić handlowe powiązania w tym zakresie z Iranem.

Wydatki na zbrojenia w Azji są napędzane przez konflikt eskalujący w basenie Morza Południowochińskiego. Znaczące zakupy broni przez państwa tego regionu (wzrost od 2009 roku aż o 71 proc.) mają zniechęcić Chiny do agresywnej polityki.

>>> Czytaj też: Światowy arsenał nuklearny pod lupą. Oto najnowszy raport SIPRI