Najnowsze przedsięwzięcie, spółka Senior Apartments, rozwija nieznany dotąd w Polsce koncept apartamentów senioralnych. Apartmenty senioralne to dedykowane seniorom apartamenty na wynajem z opieką medyczną i innymi usługami w ramach oferty. W ciągu kilku najbliższych lat firma zamierza dynamicznie się rozwijać, trwale umacniając na pozycji lidera rynku apartamentów i mieszkań senioralnych.

>>> Czytaj też: Prezydent prosi o wyrozumiałość. "Zmiany muszą uwzględniać sytuację budżetową"

Minione 15 lat było dla mnie intensywnym czasem poznawania potrzeb rynku usług dla seniorów w Polsce. Moja decyzja o całkowitym wyjściu z inwestycji w MEDI-system jest ściśle związana z moim kolejnym projektem na rynku usług pobytowych dla seniorów, chęcią poświęcenia czasu na rozwój Senior Apartments i wiarą w sukces tej firmy. Obecnie Senior Apartments to pilotażowe osiedle domów. Zgodnie z planem powstanie sieć takich osiedli i apartamentów. – powiedział dr Marcin Zawadzki, założyciel MEDI-system, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej Senior Apartments Sp. z o.o.

Apartamenty senioralne to zupełnie inna usługa niż tradycyjne domy opieki długoterminowej. Jest to należąca do segmentu premium, komfortowa oferta dla osób, dla których ważne jest poczucie niezależności i które nie akceptują instytucjonalnych rozwiązań. – dodał.

Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej

Obecnie rynek prywatnych usług dla seniorów w naszym kraju ma wartość ok. 5,5 mld zł i w ciągu kilku najbliższych lat będzie bardzo szybko rósł. Jednocześnie w Polsce żyje 1,5 mln osób niesamodzielnych, wymagających stałej lub okresowej opieki medycznej. Do ich dyspozycji jest dzisiaj mniej niż 0,5 mln miejsc pobytowych. Dlatego rozwija się rynek budownictwa senioralnego, a apartamenty senioralne to nowa, szeroka formuła usług pobytowo-opiekuńczo-medycznych. W związku z dynamicznym rozwojem szeroki rynek usług dla seniorów jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów.

Stoltenberg: szczyt NATO zdecyduje, kto wyśle wojska na wschodnią flankę

więcej
Wideo

Marcin Zawadzki założył MEDI-system 15 lat temu i z sukcesem rozwinął. Dziś jest to największa w Polsce sieć ośrodków opieki długoterminowej. Pod koniec ubiegłego roku założoną przez niego firmę odkupił europejski gigant na rynku opieki długoterminowej, notowana na giełdzie w Paryżu francuska Orpea, obecnie właściciel 100% MEDI-system.

O apartamentach senioralnych

  • Nowa w Polsce usługa adresowana do osób w wieku powyżej 65 lat, które wymagają okresowej lub stałej pomocy osób trzecich i / lub opieki medycznej, jednak mimo to chcą zachować pełne poczucie niezależności i samodzielności oraz wykluczają możliwość skorzystania z placówek o charakterze instytucjonalnym. Polega na połączeniu zalet samodzielnego mieszkania z bezpieczeństwem oraz wygodą stałej, ale dyskretnej opieki personelu medycznego, pomocniczego i technicznego. Oprócz całodobowej opieki medycznej w ofercie są usługi pomocnicze (m.in. opiekunki, animatorzy czasu wolnego i personel administracyjny) oraz inteligentne systemy i rozwiązania telemedyczne.
  • Apartamenty senioralne, wprowadzające na polski rynek ideę „assisted living” (z powodzeniem funkcjonującą w wielu krajach), nie mają jak dotąd innych realizatorów poza Senior Apartments. Usługa jest szersza niż inne tworzone na rynku (np. w ramach luksusowych domów opieki i tzw. mieszkań serwisowanych w ramach TBS, czyli mieszkalnictwa społecznego).

O Senior Apartments wwww.seniorapartments.pl Nowopowstająca sieć apartamentów senioralnych. Usługa typu premium w ramach budownictwa senioralnego i nowatorska forma zapewnienia opieki osobom starszym. Pierwszy etap inwestycji to zlokalizowane w podwarszawskiej gminie Wiązowna osiedle jednopiętrowych domów na wynajem dla maksymalnie 30 mieszkańców.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 11-03-2016 r. w Orlenie:
paliwo cena zmiana w porównaniu do cen z 03-03-2016
Eurosuper 95 3223 PLN/1000l (wzrost o 146 PLN/1000l)
Superplus 98 3408 PLN/1000l (wzrost o 160 PLN/1000l)
olej napędowy 3118 PLN/1000l (wzrost o 93 PLN/1000l)
olej napędowy grzewczy 1853 PLN/1000l (wzrost o 72 PLN/1000l)
Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 03-03-2016 r. w Lotosie:
Eurosuper 95 3236 PLN/1000l (wzrost o 164 PLN/1000l)
Superplus 98 3426 PLN/1000l (wzrost   o 184 PLN/1000l)
olej napędowy 3105 PLN/1000l (wzrost o 80 PLN/1000l)
olej napędowy do celów opałowych 1867 PLN/1000l (wzrost o 87 PLN/1000l)

Domy zostały zaprojektowane i wybudowane z myślą i na potrzeby osób w starszym wieku, wymagających całodobowej opieki medycznej. Kolejną inwestycją w ramach sieci będą apartamenty senioralne w centrach dużych miast. Całkowity, szacowany koszt inwestycji w sieć Senior Apartments w latach 2015-2018 wyniesie ok. 70 mln zł. Firma planuje być liderem rynku apartamentów i mieszkań senioralnych w Polsce.

Białoruś

Białoruś

źródło: Bloomberg / EUGENE GRABKIN

O Marcinie Zawadzkim

Lekarz, inwestor od 15 lat zajmujący się rynkiem senioralnym. Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej oraz Akademii Leona Koźmińskiego z tytułem MBA. W przeszłości założyciel MEDI-system, obecnie – Senior Apartments. Ekspert w dziedzinie gospodarki senioralnej. Do końca 2015 roku Marcin Zawadzki kontrolował 50% kapitału MEDI-system, a przed ostateczną sprzedażą w jego rękach pozostawał pakiet 10%.

INFORMACJE DODATKOWE: Apartamenty senioralne – istotna część budownictwa senioralnego i gospodarki senioralnej w Polsce

Dom Seniora w Bad Oeynhausen w Niemczech

Dom Seniora w Bad Oeynhausen w Niemczech

źródło: Materiały Prasowe

- Polacy starzeją się najszybciej w Unii Europejskiej, popyt na produkty i usługi dla seniorów stale rośnie, obecna wartość rynku prywatnych usług dla seniorów wynosi w Polsce blisko 5,5 mld zł i w najbliższych latach będzie bardzo szybko rosła- w związku z deficytem produktów i usług dedykowanych seniorom prognozuje się stały wzrost nakładów w tym sektorze gospodarki, tzw. rynek senioralny w Polsce jest atrakcyjnym obszarem dla inwestycji

mapa

  1. - polscy seniorzy mają do dyspozycji 15 mld zł przychodów miesięcznie,
  2. są coraz bogatsi i mają inne nawyki konsumpcyjne niż poprzednie pokolenia –
  3. procesy demograficzne spowodują, że w przyszłości seniorzy będą bardzo ważnymi konsumentami dla całej polskiej gospodarki-

test

w naszym kraju żyje 1,5 miliona osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki medycznej, a do ich dyspozycji jest dziś mniej niż 0,5 mln miejsc pobytowych – rozwija się rynek tzw. budownictwa senioralnego-- na podstawie ogólnodostępnych danych rynkowych.