Jak poinformowało Biuro Prasowe Rady Ministrów, w sprawie poparcia kandydatury Łodzi w staraniach o organizację International Expo 2022 przyjęto uchwałę przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Uzasadniono, że "inicjatywa ta cieszy się dużym poparciem społecznym".

Dodano, że w celu zrealizowania przedsięwzięcia – w porozumieniu z władzami samorządowymi – ma zostać powołana publiczna spółka celowa. W przypadku przyznania Polsce prawa do organizacji wystawy wszystkie związane z tym koszty zostaną ujęte w programie wieloletnim. Wydatki inwestycyjne mają być ponoszone w latach 2018-2023, ponieważ rok po wystawie finansowane byłyby koszty przebudowy infrastruktury po Expo.

Oficjalne zgłoszenie kandydatury Łodzi do Międzynarodowego Biura Wystaw (Bureau of International Expositions - BIE) w Paryżu ma nastąpić poprzez złożenie listu notyfikującego, podpisanego przez premier Beatę Szydło.

W środę podczas walnego zgromadzenia członków BIE przedłoży go wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Od tego momentu będzie można otwarcie promować miasto, jako kandydata do organizacji Expo.

Reklama

Łódź będzie ubiegać się o organizację International Expo 2022, czyli tzw. małego Expo, które odbywają się między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Tematyką tzw. małego Expo w Łodzi ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. W tym roku w mieście ruszyć ma program rewitalizacji ośmiu wybranych obszarów w centrum. Inwestycje kosztować mają ok. 1 mld zł, a większość środków pochodzić ma z UE. Docelowo rewitalizacja centrum Łodzi na lata 2014-2020 ma obejmować w sumie 20 obszarów, na które podzielone zostało śródmieście. Według magistratu większość środków na ten cel pochodzić będzie z UE m.in. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto ma zagwarantowane na ponad 400 mln zł, a także 104 mln euro z poziomu krajowego.

Wystawa zajęłaby powierzchnię 25 ha w centrum miasta i trwała trzy miesiące – prawdopodobnie od czerwca do września 2022 r.

Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 168 krajów członkowskich BIE w Paryżu, które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania. Decyzja ma być znana pod koniec roku. (PAP)