Indeks Euro Stoxx 600 zyskuje 1,6 proc. Pięć poprzednich sesji indeks ten zakończył jednak spadkami i we wtorek znalazł się na najniższym poziomie od lutego. Ostatnia fala spadkowa na rynkach to efekt rosnącego prawdopodobieństwa wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, na które wskazują publikowane ostanie sondaże z Wysp.

Na 0,4 proc. plusie jest indeks S&P 500. Benchmarkowy indeks amerykańskich giełd stratami zakończył cztery poprzednie sesje.

W oczekiwaniu na decyzję Fed po kończącym się środę posiedzeniu osłabia się dolar w stosunku do euro. Kurs EUR/USD znajduje się w rejonie poziomu 1,123.

Fed poda decyzję o 20.00 czasu polskiego. Zgodnie z dominującym konsensusem stopy procentowe pozostaną bez zmian. Fed poda również nowe prognozy makroekonomiczne.

Przed decyzją Fed spadają rentowności amerykańskich obligacji. Rentowność 10-letnich obligacji USA wynosi około 1,6 proc.

Nieznacznie rosną, chociaż pozostają poniżej zera, rentowności niemieckich obligacji. We wtorek rentowności niemieckich 10-latek spadły poniżej zera po raz pierwszy w historii.

Odbicie na rynkach w środę pomaga notowaniom brytyjskiej waluty. Funt umacnia się w stosunku do dolara o 0,5 proc., po tym jak we wtorek brytyjska waluta była najsłabsza do dolara po połowy kwietnia.

Rosną ceny metali. Cena miedzi jak również niklu jest na ponad 2 proc. plusie. Pod kreską są ceny ropy naftowej. Ceny Brent kształtują się w rejonie 49,5 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 0,5 proc. w porównaniu z wtorkiem.

KOŃCA DOBIEGA POSIEDZENIE FED

W środę, po dwudniowym posiedzeniu, swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych oraz jej uzasadnienie opublikuje Rezerwa Federalna w USA. Rynek zakłada, że bank centralny USA pozostawi stopy procentowe bez zmian. Fed opublikuje również prognozy makroekonomiczne, w tym projekcję stóp procentowych. Poprzednia prognoza z marca wskazywała na dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W USA W MAJU W DÓŁ MOCNIEJ OD OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w USA w maju spadła o 0,4 proc. mdm. Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm. W kwietniu wskaźnik wzrósł o 0,6 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 0,7 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w maju 74,9 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,2 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,3 proc. po korekcie, wobec 75,4 proc. przed korektą.

WZROST INDEKSU AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ W STANIE NOWY JORK W MAJU

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w maju do plus 6,01 pkt. z minus 9,02 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 4,9 pkt.

CENY PRODUKCJI W USA W MAJU W GÓRĘ O 0,4 PROC. MDM

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w maju o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w maju spadł o 0,1 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,2 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio spadku o 0,1 proc. i wzrostu o 1,0 proc.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY SPADŁ O 2,4 PROC. - MBA

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 10 czerwca o 2,4 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 9,3 proc. Wskaźnik jest teraz o 33,3 proc. powyżej wartości sprzed roku.

ZAPASY ROPY W USA SPADŁY O 0,93 MLN BARYŁEK - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,93 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 531,54 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych wzrosły o 0,78 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,6 mln baryłek.

BRYTYJSKI MINISTER FINANSÓW: W RAZIE BREXITU WZROST PODATKÓW

Brytyjski minister finansów George Osborne oświadczył w środę, że w razie Brexitu wprowadzi "awaryjny budżet" ze wzrostem podatków i cięciami wydatków, ale 57 deputowanych z rządzącej Partii Konserwatywnej zapowiedziało, że zablokują takie posunięcie. Konserwatyści są w kwestii Brexitu podzieleni; Osborne i premier David Cameron prowadzą kampanię na rzecz pozostania w UE, ale wielu innych torysów opowiada się za wyjściem.

PIĄTY SONDAŻ W TYM TYGODNIU Z PRZEWAGĄ ZWOLENNIKÓW WYJŚCIA Z UE

We wtorek opublikowano kolejny sondaż pokazujący przewagę zwolenników wyjścia z UE. Z przeprowadzonego przez TNS badania wynika, że 47 proc. Brytyjczyków opowiada się za opuszczeniem Unii, zaś 40 proc. głosowałoby za pozostaniem we Wspólnocie. Opublikowane w poniedziałek sondaże również wskazywały na przewagę zwolenników opuszczenia UE nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii.

STOPA BEZROBOCIA W WIELKIEJ BRYTANII NAJNIŻSZA OD 11 LAT

Stopa bezrobocia na Wyspach jest najniższa od 11 lat. Brytyjscy statystycy podali w środę, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła 5,0 proc. w okresie trzech miesięcy - do lutego do kwietnia 2016. Analitycy spodziewali się tego wskaźnika na poziomie 5,1 proc. W samym kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 4,8 proc., najniżej od września 2005 r.

CHIŃSKIE AKCJE NIE ZOSTAŁY WŁĄCZONE DO INDEKSÓW MSCI

Firma MSCI poinformowała o decyzji o niewłączaniu do indeksu rynków wschodzących akcji chińskich spółek, notowanych w Chinach (z wyłączeniem Hong Kongu). MSCI decyzję argumentuje utrzymującymi się brakami w zakresie dostępności chińskiego rynku akcji.

DOBRE WYNIKI KWARTALNE INDITEXU

Inditex, największy na świecie detalista w branży mody, właściciel miedzy innymi marki Zara poinformował, że zysk netto grupy w pierwszym kwartale roku podatkowego 2016 roku wzrósł o 6 procent. Z raportu Inditex wynika, że zysk w pierwszym kwartale, zakończonym 30 kwietnia, wyniósł 554 miliony euro wobec 521 mln euro w I kw. 2015 roku. Sprzedaż wzrosła w tym czasie o 12 proc. - do 4,88 miliarda euro. Dane kwartalne okazały się lepsze od oczekiwań, które zakładały zysk netto na poziomie 547 milionów euro oraz sprzedaż: 4,84 miliarda euro. (PAP)