SZKOCI PRZECIWNI BREXITOWI

Według sondażu pracowni Ipsos Mori, opublikowanego w środę, większość Szkotów opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Spośród osób, które zadeklarowały, że będą uczestniczyć w przyszłotygodniowym głosowaniu, 58 proc. chce oddać głos za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, a 33 proc. jest za Brexitem. 8 proc. głosujących jest niezdecydowanych. Gdyby nie brać pod uwagę niezdecydowanych, 64 proc. Szkotów jest za pozostaniem UK w UE, a 36 proc. przeciw.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 6-12 czerwca na grupie 1000 dorosłych osób.

SZKOCJA CHCE ZOSTAĆ W UNII EUROPEJSKIEJ BARDZIEJ NIŻ W ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE

Jeśli w referendum w sprawie wyjścia z UE wygrają zwolennicy Brexitu i okaże się, że Szkoci głosowali za pozostaniem, to możliwe jest ogłoszenie kolejnego referendum w sprawie niepodległości – powiedziała Nicola Sturgeon, premier szkockiego rządu w wywiadzie dla agencji Reuters.

We wrześniu 2014 r. odbyło się referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie głosowało wówczas 55,3 proc. Szkotów. Sturgeon bezpośrednio po ogłoszeniu wyników objęła kierownictwo Szkockiej Partii Narodowej, która prowadziła kampanię na rzecz separacji.

NEGATYWNE SKUTKI BREXITU DLA GOSPODARKI WIELKIEJ BRYTANII

Wynik referendum wskazujący na wyjście Wielkiej Brytanii z UE przyniesie negatywne skutki gospodarcze – uważa w raporcie Economist Intelligence Unit (EIU).

Zdaniem EIU, funt osłabi się wobec dolara o 14-15 proc., a PKB Wielkiej Brytanii skurczy się o 1 proc. w przeciągu roku od referendum. Do 2020 r., jeżeli dojdzie do Brexitu, realny PKB Zjednoczonego Królestwa byłby o 6 proc. (106 mld funtów) mniejszy niż w przypadku pozostania kraju we Wspólnocie.

>>> Czytaj też: Euro po 4,50? Brytyjskie referendum może osłabić złotego

Wg EIU, sprzedaż detaliczna w gospodarce brytyjskiej po Brexicie spadłaby o 3 proc. w 2017 r., ceny wzrosłyby z powodu wyższych kosztów importu, a firmy odłożyłyby w czasie decyzje inwestycyjne.

Analitycy EIU wskazują, że po Brexicie Wielkiej Brytanii grozi wzrost bezrobocia do 6 proc. w 2018 r., co oznacza o 380 tys. więcej bezrobotnych niż po pozostaniu w UE. Ponadto, analitycy EIU szacują, że Brexit wpłynąłby na wzrost średniego oprocentowania brytyjskich 10-latek w drugiej połowie 2016 r. o 0,6 proc. w porównaniu do scenariusza bez Brexitu.

Brexit zaważyłby też, wg EIU, na pozycji Londynu jako międzynarodowego centrum finansowego, na korzyść Frankfurtu, czy Paryża.

PKB NIEMIEC O 0,5 PROC. W DÓŁ PO BREXICIE

Wyjście W. Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczego największej gospodarki Europy o 0,5 pkt. proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

"Wzrost gospodarczy w Niemczech prawdopodobnie będzie solidny w roku bieżącym i przyszłym pod warunkiem, że unikniemy Brexitu" - powiedział Marcel Fratzscher, szef berlińskiego ośrodka badań nad gospodarką DIW (Deutsches Institut fuer Wirtschaftsforschung). "Brexit mógłby zmniejszyć wzrost Niemiec o 0,5 pkt. proc. tylko w przyszłym roku z powodu spadku eksportu" - dodał.

Dane te nie uwzględniają innych skutków Brexitu, takich jak spadek inwestycji bezpośrednich i tzw. efekt cenowy.

W 2015 roku niemieckie przedsiębiorstwa sprzedały do Wielkiej Brytanii towary o łącznej wartości ok. 89 mld euro, co czyni ten kraj trzecim największym importerem niemieckich produktów. W tym samym okresie Niemcy importowały brytyjskie towary warte ok. 38 mld euro.

Przy wolumenie wymiany handlowej wynoszącym ponad 127 mld euro Wielka Brytania jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, za USA, Francją, Holandią i Chinami. Dla Wielkiej Brytanii Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym, wyprzedzając nawet Stany Zjednoczone.

BREXIT Z KORZYŚCIĄ DLA STREFY EURO W ŚREDNIM TERMINIE

W średnim terminie wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbije się z korzyścią dla strefy euro – napisali analitycy Erste Group w środowym raporcie.

Zdaniem analityków, wkrótkim terminie, czyli w drugiej połowie 2016 r., w konsekwencji ewentualnego Brexitu można spodziewać się presji na wzrost gospodarczy w strefie euro. Mimo to w średnim terminie, od 2017 r., konsekwencje Brexitu byłyby pozytywne.

„(…) Widzimy małe prawdopodobieństwo recesji w strefie euro w przypadku Brexitu. Począwszy od 2017 r., wyjście Wielkiej Brytanii z UE może wygenerować pozytywny impuls dla wzrostu w strefie euro, ponieważ z powodu zmian ram prawnych w UK można oczekiwać efektu „odwrócenia” inwestycji z UK do innych krajów UE. Dodatkowo można oczekiwać, że obecnie działające w UK zakłady produkcyjnie będą stopniowo przenoszone do krajów UE. W związku z powyższym nasz scenariusz bazowy zakłada lekkie przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro w 2017 r., pod warunkiem, że europejski sektor finansowy wyjdzie z Brexitu bez szwanku” – napisano.

THE SPECTATOR ZA BREXITEM

Konserwatywny brytyjski tygodnik The Spectator w środę opowiedział się za opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię.

We wtorek oficjalne poparcie dla Brexitu wyraził tabloid The Sun.

BREXIT STUDZI APETYT INWESTORÓW

W czerwcu inwestorzy mają "górę" gotówki, a negatywne wydarzenia w lecie, np. Brexit, mogą szybko stać się dobrymi okazjami do zakupów - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank Of America/Merill Lynch. Oczekiwania względem wzrostu gospodarczego na świecie oraz zwrotu z inwestycji są na najwyższych poziomach od pół roku. Brexit pozostaje jednak największym zagrożeniem dla inwestorów.

30 proc., w porównaniu z 27 proc. miesiąc wcześniej, inwestorów wskazuje Brexit jako największe ryzyko. Na drugim miejscu znalazła się "porażka" związana z luzowaniem ilościowym, którą wskazało 18 proc. ankietowanych, a na trzecim miejscu znalazła się dewaluacja w Chinach (15 proc. z 21 proc. miesiąc wcześniej).

Z drugiej strony 2/3 inwestorów jest zdania, że Brexit jest mało prawdopodobny lub w ogóle nieprawdopodobny. Z tego też powodu rekordowa liczba ankietowanych, 26 proc. netto, uważa, że brytyjski funt jest obecnie niedowartościowany.

>>> Czytaj też: Czeka nas walutowe tsunami? Maklerzy przygotowują klientów na Brexit

BUKMACHERZY OBSTAWIAJĄ BREMAIN

Implikowane prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum wynosi w środę 41 proc. – wynika z obliczeń PAP na podstawie średniej z kursów bukmacherskich publikowanych portalu oddschecker.com .

BREXIT SPOWODUJE ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW PUBLICZNYCH ORAZ PODNIESIENIE PODATKÓW

George Osborne, brytyjski minister skarbu, powiedział, że będzie zmuszony obciąć wydatki publiczne i zwiększyć podatki w nadzwyczajnym budżecie celem pokrycia "czarnej dziury" o wartości 30 miliardów funtów w przypadku, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

CENY W BRYTYJSKICH SKLEPACH BĘDĄ ROSŁY

Sir Charlie Mayfield, prezes sieci sklepów John Lewis stwierdził w wywiadzie dla radio BBC 4, że Brexit najprawdopodobniej spowoduje wzrost cen w brytyjskich sklepach.

"Jako businessman i patrząc na sprawy gospodarcze, myślę że gospodarka pozostanie silniejsza, jeśli pozostaniemy w Unii Europejskiej i ma to znaczenie. Ma to znaczenie dla kwestii takich jak zatrudnienie, płace i usługi publiczne, ponieważ zależą one od kondycji gospodarki" - powiedział Mayfield w radiu BBC 4.

ROLLS ROYCE PRAGNIE POZOSTAĆ W UE

Firma Rolls Royce napisała do swoich pracowników, że pragnie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, a Brexit "ograniczyłby zdolność przedsiębiorstwa do planowania i ustalania budżetu na przyszłość".

Prezes Rolls Royce Warren East powiedział, że Brexit dałby producentom silników do samolotów z USA przewagę konkurencyjną.

BANK ANGLII ZWOŁA NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE I OBNIŻY STOPY PROCENTOWE

"(...) jeśli Wielka Brytania pozostanie w UE to perspektywa wzrostu gospodarczego będzie pozytywna i uważamy, że inflacja powróci w okolice poziomu 2 proc. w tym samym czasie w przyszłym roku. Przy takim scenariuszu zakładamy wzrost stóp procentowych w I kwartale 2017 r. i w drugiej połowie 2017 r." - napisali ekonomiści z ING w środowym raporcie.

"Jeśli jednak ostatnie sondaże okażą się właściwe i Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii Europejskiej to najprawdopodobniej zobaczymy nadzwyczajne posiedzenie Banku Anglii z obniżką stóp procentowych i jakąś formą luzowania kredytowego tuż po wynikach referendum celem wzmocnienia zaufania" - dodali.

W pięciu sondażach opublikowanych w poniedziałek i wtorek przewagę mają zwolennicy Brexitu.

>>> Coraz bliżej do referendum ws. Brexitu. Sprawdź, co cię czeka. Pobierz darmowy raport Forsal.pl

Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
EURGBP 0,7915 -0,33 -0,75 -0,68 -8,62 -6,88
USDGBP 0,7047 -0,52 2,22 1,48 9,94 3,85
FTSE 100 Index 5997,6 1,25 -4,82 -2,30 -10,62 -3,92
Stoxx Europe 600 Index 324,8 1,34 -5,73 -2,94 -15,19 -11,20