W czwartek generał będzie obserwował w Ustce desant z udziałem piechoty morskiej, lotnictwa i jednostek pływających, dokonywany w ramach corocznego ćwiczenia Baltops. Tego samego dnia w Drawsku Pomorskim zostanie zaprezentowany element szkolenia połączonych sił z państw NATO ćwiczących w ramach manewrów Anakonda-16 – największego ćwiczenia wojsk w Polsce po 1989 r.

„Ćwiczenie Anakonda potraktowaliśmy jako +federację+ ćwiczeń, które odbywały się w Europie i Polsce, m.in. Swift Response, Saber Strike czy Baltops” – powiedział dowódca generalny. „Dobiegające końca ćwiczenie Baltops to kolejny element działań połączonych, który potwierdza nasze zdolności do interoperacyjnego wykonywania zadań. Myślę, że to będzie także okazja, byśmy mogli z kolegami, głównie ze Stanów Zjednoczonych, które są wiodące w tym ćwiczeniu, wymienić stanowiska dotyczące bezpieczeństwa w regionie Bałtyku” - dodał Różański i podkreślił, że tegoroczne ćwiczenie było jedną z największych dotychczasowych edycji Baltops.

„Myślę, że to, iż różne ćwiczenia odbywają się jednocześnie w jednym miejscu, nie jest przypadkiem. Jeżeli chodzi o stronę polską, ćwiczenia były sprawdzianem zdolności do przemieszczenia wojsk i zabezpieczenia logistycznego. Mogę już powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że te dwa obszary zostały zrealizowane na wysokim poziomie. To, czego się obawialiśmy – przemieszczenie kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy – odbyło się bez większych zakłóceń. Należy też pamiętać o wielowymiarowości – ćwiczenia odbywały się na morzu, w powietrzu, na lądzie” – dodał.

W trwającym od 3 czerwca ćwiczeniu Baltops 2016 uczestniczy ponad 6 tys. żołnierzy, kilkadziesiąt okrętów i statków powietrznych z 17 państw NATO i partnerskich. Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia a NATO (STRIKFORNATO). Ze strony polskiej w ćwiczeniu uczestniczą okręt podwodny ORP Kondor, pięć trałowców, cztery myśliwce F-16, samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R i trzy śmigłowce (dwa Mi-14 PŁ i W-3RM). Ćwiczenie rozpoczęło się w Tallinie, zakończy się 19 czerwca w Kilonii.(PAP)