Kłosiewicz-Górecka z IBRKK: Na zakazie handlu w niedziele stracą polskie firmyWarszawa, 16.06.2016 (ISBnews) - Wprowadzenie ograniczeń dla handlu w niedziele, może spowodować, że w branży handlowej, która zatrudnia około 2,5 mln osób pracę może stracić około 50 tys. z nich. Najbardziej na zmianach ucierpią krajowe sieci franczyzowe i centra handlowe, uważa prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK)

"Chęć podarowania wolnych niedziel jest być może dobrze przyjmowana przez pracowników handlu pod warunkiem, że oni pozostaną w swoich miejscach pracy. Analizy które prowadzimy wskazują, że nie koniecznie tak musi być. Cześć pracowników zapewne straci pracę" - powiedziała ISBnews.tv Kłosiewicz-Górecka na II Śniadaniu Eksperckim ISBnews i Centrum im. Adama Smitha.

Według niej w handlu zatrudnionych jest około 2,2 mln osób, ale do tego trzeba doliczyć około 300 tys. osób pracujących w sekcji transportowej i magazynowej. "Ewentualne ograniczenia zatrudnienia w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele mogą dotyczyć około 50 tys. pracowników. Te zmiany mogą nastąpić szybko, choć nie jest wykluczone, że będą rozciągnięte w czasie" – dodaje.

Jej zdaniem handel jest obecnie w trakcie bardzo dynamicznych przemian, zarówno w handlu detalicznym w którym powstają polskie sieci, które już potrafią dobrze rywalizować z zagranicznymi sieciami jak i w handlu hurtowym.

"Takie zamknięcie w niedziele, szczególnie dla sieci franczyzowych nie było by wskazane. Poza tym ucierpi transport, konieczne będą także zmiany w logistyce dostaw. To są zawirowania, które w okresie zmian w handlu nie są dobrymi rozwiązaniami" - uważa Kłosiewicz-Górecka.

Według niej mogą również stracić centra handlowe w których zlokalizowane są w dużej ilości placówki usługowe. "Jeżeli zamkniemy handel w tych centrach, to usługi nie będą w stanie przyciągnąć tylu klientów i być może pozostaną one martwe. W kraju jest ich 445 i są to centra nowoczesne, w których kupujemy, a także odpoczywamy" – dodała.

Osobną kwestią pozostaje handel przygraniczny, gdzie jest w jakieś części realizowany eksport polskich produktów. „Jeżeli chcemy regulować handel to zostawmy to na poziomie samorządów, niech gminy o tym decydują" - uważa ekspert IBRKK.

W II Śniadaniu Eksperckim ISBnews i Centrum im. Adama Smitha nt. ograniczenia handlu w niedziele uczestniczyli: prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Radosław Knap dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, Adam Abramowicz poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczący Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Andrzej Wojciechowicz prezes FMCG - Business Consulting, Marek Jakubiak poseł Kukiz'15, Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski Prezydent Centrum im. Adama Smitha.

(ISBnews)