Powoduje ona problemy ze spłatą zadłużenia. W tym miesiącu mija termin spłaty kredytu w wysokości 144 mln dol., jaki zaciągnęło General Growth Properties. Firma nie dokonała płatności.

Problemy finansowe drugiego największego właściciela sieci handlowych w Stanach Zjednoczonych mogą być zwiastunem podobnego zjawiska o zasięgu ogólnokrajowym. Przez najbliższych 18 miesięcy w USA przeterminuje się około 47,5 mld dol. pożyczek zabezpieczonych przez nieruchomości handlowe – wynika z danych Bank of America Merrill Lynch.

Dla niektórych małych centrów negocjacje ws. przedłużenia terminu spłaty albo refinansowania kredytów może się okazać trudnym zadaniem. Kredytodawcy zaostrzają swoją finansową politykę wobec nich wskutek rosnących obaw o przyszłość branży, a także bardzo słabych wyników finansowych domów handlowych, w tym Macy’s oraz Nordstream, a także bankructwa innych – Aeropostale oraz Authority. Najbardziej ucierpiały stare centra w niewielkich miasteczkach i miastach, które nie są w stanie poradzić z konkurencją internetowych sklepów i nowych efekciarskich centrów, które przyciągają zamożnych klientów.

- Od wielu lat uważa się, że branża detaliczna jest przesycona. Pojawienie się na rynku graczy online przyśpiesza proces oddzielania zwycięzców od przegranych – mówi Tad Philips, analityk Moody’s Investors Sernice.

Coraz trudniej znaleźć nabywcę na centra wysokiego ryzyka. Pula kupców się kurczy, a finansowanie jest niedostępne. – Kryteria rozpatrywane przy staraniach o uzyskanie finansowego wsparcia zaostrzają się, chociaż jest ono często dla wieku centrów ostatnią deską ratunku – mówi DJ Busch, starszy analityk Green Street Advisors.

Greek Street szacuje, że do końca następnej dekady upadnie następnych kilkaset domów handlowych. Sprzedaż w centrach spadła według tej firmy od 2006 roku o prawie 20 proc.

>>> Polecamy: Amazon i Facebook biją się o najlepszych ekonomistów. Eksplozja danych tworzy nowe miejsca pracy