Prognozy trzynastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 0,9% do 6,9% wzrostu, przy średniej na poziomie 3,37% wzrostu.

"W maju br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3% (wobec wzrostu o 5,5% przed miesiącem oraz o 4,7% w maju ub. roku). W porównaniu z kwietniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 0,5%)" - czytamy też w komunikacie. 

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r w cenach bieżących) w maju 2016 r. odnotowano w dziale "tekstylia, odzież, obuwie" - o 13,6% oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 12,9% r/r, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrosty r/r odnotowano także w działach: "meble, RTV, AGD" - o 6,3%, pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 6,2%, "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 6,1%, "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 5,4% oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 0,8%, wynika z danych GUS.

Spadki odnotowano w działach:"paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 9,6% oraz "pozostałe" - o 12%.

>>> Czytaj też: Liberalizm umarł. W MFW doszło do nieodwracalnej zmiany