Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych - to tematy rozpoczynającej się w poniedziałek oficjalnej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. Chińskie i polskie firmy mają podpisać szereg umów dwustronnych.

Przewodniczący ChRL z małżonką do Polski przybędzie w niedzielę wieczorem; oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek rano. Chińska para prezydencka w Polsce będzie przebywać do wtorku.

W poniedziałek po oficjalnym powitaniu prezydenta Xi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji. Kolejnym punktem programu jest podpisanie m.in. umów dwustronnych.

Według informacji uzyskanych przez PAP, w obecności prezydentów Polski i Chin, podpisanych zostanie 11 dokumentów.

Następnie prezydent Xi spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin znajdą się kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna. "Spotkanie będzie okazją do omówienia współpracy między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury oraz rozwijania połączeń transportowych" - czytamy na stronie kancelarii premiera.

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym południem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

"Wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga to potwierdzenie nowego otwarcia, jakie nastąpiło w relacjach polsko-chińskich podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach jesienią ubiegłego roku" - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że Polska odgrywa kluczową rolę w strategicznym projekcie ekonomicznym zbudowania nowego lądowego połączenia Chin z Europą. "Chcemy być dla Chin centralnym partnerem w Europie Środkowej" - zaznaczył Szczerski. Chodzi o rolę Polski w projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", który zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową.

Polskiej stronie zależy na rozwoju handlu, w tym na szerszym otwarciu chińskiego rynku na polskie produkty, rozwoju inwestycji i instrumentów wspierających: banków i funduszy inwestycyjnych - dodał Szczerski. "Prezydent Duda będzie bardzo wyraźnie podkreślał, że miarą wartości relacji handlowych polsko-chińskich jest ich wzajemność. Oczekujemy, że rynek chiński w coraz większym stopniu będzie się otwierał na eksport z Polski na importowanie polskich produktów, także na polskie produkty rolne" - powiedział.

Polscy sadownicy spodziewają się, że przy okazji wizyty przewodniczącego Xi zostanie ogłoszona decyzja w sprawie zezwolenia na eksport do Chin polskich jabłek. Rzeźnicy i wędliniarze liczą z kolei na przełom w sprawie eksportu polskiej wieprzowiny. Obecnie chiński rynek jest na nią zamknięty z powodu wykrytych w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Minister Szczerski zapowiedział, że wzajemne umowy będą dotyczyły wachlarza spraw: od edukacji, nauki, nowoczesnych technologii po inwestycje infrastrukturalne i surowcowe. "Jeśli patrzymy na wolumen gospodarczy, to dysproporcje są oczywiste, natomiast ważne jest, że przy oczywistej różnicy potencjałów ekonomicznych można znajdować sektory, w których współpraca polsko-chińska będzie przynosiła obustronne korzyści" - zaznaczył.

Szczerski poinformował, że rozmowy delegacji o charakterze politycznym będą dotyczyć "wyzwań globalnych, potrzeby pokojowego współżycia między państwami, wspólnej niezgody na powrót do zimnowojennych podziałów na świecie".

Pytany o kwestię łamania praw człowieka w Państwie Środka, Szczerski odparł: "Polska jak każdy kraj europejski ma obowiązek także przekazywania swojej koncepcji, wizji, tego, w jaki sposób rozumie wartości, prawa człowieka, jak rozumie dzisiaj potrzeby także w sensie kulturowym w relacjach polsko-chińskich". Dodał, że każde spotkanie polsko-chińskie obejmuje także komponent, w którym strona polska przedstawia, w jaki sposób rozumie dziś sytuację globalną i wrażliwość w zakresie przestrzegania praw człowieka.

"Pamiętajmy, że to, co jest realne w relacjach dwustronnych zależy od instrumentów, które są w dyspozycji poszczególnych państw. Jeśli chodzi o kwestie wartości praw człowieka, istotne jest to, żeby cały świat zachodni przekazywał systematycznie i konsekwentnie swój punkt widzenia. Natomiast sama Polska w tym względzie żadnej fundamentalnej zmiany nie dokona i o tym wiemy" - podkreślił.

Szczerski poinformował, że pary prezydenckie spotkają się także podczas prywatnego obiadu.

Prezydent Andrzej Duda wizytę w Chinach złożył w listopadzie ub. roku. Spotkał się wówczas z prezydentem Xi, premierem Li Keqiangiem; wziął udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1", w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze.

Jakie umowy podpiszemy z Chinami?

"W ramach zbliżającej się wizyty zostanie podpisanych kilkanaście umów międzynarodowych dotyczących zniesienia VAT na połączenia lotnicze, wzajemnego uznawania dyplomów i stopni naukowych oraz protokół o współpracy kulturalnej" - poinformował PAP dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Z efektów wizyty prezydenta Chin powinni być zadowoleni również polscy rolnicy. Podpisane mają bowiem zostać porozumienia dotyczące kwestii rolnych, dzięki którym polscy producenci jabłek i wybranych produktów drobiowych zyskają szerszy dostęp do chińskiego rynku. Perspektywa lepszego dostępu do rynku Chin ma się też "znacznie przybliżyć" dla polskich producentów wieprzowiny.

Z informacji przekazanych przez MSZ wynika, że podczas wizyty w Polsce przewodniczącego ChRL podpisane mają być też umowy dotyczące współpracy agencji kosmicznych oraz resortów gospodarczych, m.in. w zakresie infrastruktury logistycznej czy parków przemysłowych.

Jak wskazuje polski resort spraw zagranicznych, w 2011 r. Polska i Chiny podniosły szczebel wzajemnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego, a wraz z wizytą przewodniczącego ChRL w Polsce w 2016 r. "szczebel ten zostanie podniesiony do rangi wszechstronnego strategicznego partnerstwa".

Rafał Sobczak podkreślił, że Polska jest "ważnym uczestnikiem chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, w której udział bierze około 70 państw z całego świata". Memorandum o porozumieniu między polskim rządem a rządem Chin w sprawie wspólnego wspierania inicjatywy Pas i Szlak zostało podpisane w listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach.

Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

"Wyrazem chęci zacieśnienia współpracy gospodarczej z Chinami, ale również innymi państwami Azji, jest przystąpienie Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Po zdeponowaniu oryginału aktu ratyfikacji umowy o utworzeniu AIIB, 15 czerwca 2016 r. Polska stała się oficjalne 39. członkiem-założycielem AIIB. Należy podkreślić, że Polska jest jedynym członkiem-założycielem AIIB pochodzącym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - stwierdził Sobczak.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

"Ważnym dopełnieniem współpracy z Chinami jest również aktywność Polski w formacie 16+1 (Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny)" - dodał szef Biura Rzecznika Prasowego MSZ. Zaznaczył, że w ostatnich miesiącach zwiększyła się dynamika kontaktów polsko-chińskich i w tym kontekście przypomniał kwietniową wizytę w Chinach szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Polska jest największym państwem europejskim z tego grona - zamieszkana przez 31 proc. ludności Europy Środkowo-Wschodniej, pozostaje największym w regionie partnerem handlowym Chin. Odpowiada za 35 proc. importu oraz 21 proc. eksportu z naszego regionu Europy do Chin. Według wskaźnika Logistics Performance Index prowadzonego przez Bank Światowy, Polska zajmuje najwyższą, 31. pozycję w regionie. Wskaźnik ten składa się z ocen w zakresie m.in. efektywności procedur celnych, jakości usług logistycznych czy też terminowości dostaw.

Czytaj więcej o Nowym Jedwabnym Szlaku

>>> Nowy Jedwabny Szlak może zmienić gospodarczą mapę świata

>>> TTIP kontra Nowy Jedwabny Szlak. Tak USA i Chiny rywalizują o Europę

>>> Szybciej niż statkiem i taniej niż samolotem. Wszystko co musisz wiedzieć o transporcie kolejowym z Chin do Polski

>>> Sinolog: Chiny bardzo interesują się, jaki jest nasz stosunek do Rosji

>>> Ekspert: Polska jest ważna dla Chin. Wizyta prezydenta Xi Jinpinga nie będzie kurtuazyjna