statystyki

Sposoby na wakacyjne waluty

20 czerwca 2016, 07:30 | Aktualizacja: 20.06.2016, 07:41
Konkurencja na rynku kantorowym jest coraz ostrzejsza

Konkurencja na rynku kantorowym jest coraz ostrzejszaźródło: ShutterStock

Sprzedaż euro, dolarów czy kun kwitnie, a konkurencja na rynku kantorowym jest coraz ostrzejsza. To pomaga obniżać spread, jaki muszą płacić klienci

Reklama

Reklama

W ubiegłym roku tradycyjne kantory skupiły waluty za prawie 108 mld zł, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż walut wyniosła 67,5 mld zł i była o ponad 14 proc. większa niż rok wcześniej – wynika z danych NBP. Polacy zwykle wymieniają waluty tradycyjną metodą. Lubią mieć zagraniczne pieniądze przy sobie, żeby płacić nimi w kraju, gdzie spędzają urlop. W przeciwieństwie do transakcji przy użyciu karty to jest bezkosztowe. Minus jest taki, jak przy każdym posługiwaniu się gotówką – łatwo ją stracić (kradzież). Można też trafić na fałszywe banknoty.

Dziś klient nie jest skazany tylko na fizyczną wymianę walut w okienku. W kantorach internetowych mamy dwie opcje wymiany walut. Jedna przypomina system pre-paid. Osoba, która chce wymieniać waluty, zwłaszcza wtedy, gdy robi to systematycznie, może założyć sobie konto w takim kantorze i zasilać je co jakiś czas gotówką. Różnie ten system może się nazywać – np. w Cinkciarz.pl, czy w Rkantor.pl prowadzonym przez Raiffeisen Polbank jest to portfel walutowy – ale zasada działania jest podobna. Klient przelewa pieniądze na rachunek wskazany przez e-kantor i dysponuje nimi z poziomu systemu transakcyjnego. W dowolnym momencie może wydać dyspozycję kupna waluty po określonym kursie – e-kantor pobiera wówczas środki z jego portfela.


Pozostało jeszcze 75% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

  • Iwona(2016-06-20 14:31) Odpowiedz 00

    jeszcze się dobrze nie zakończył temat klauzul niedozwolonych i frankowiczów, a już widzimy inne, kolejne zmiany walutowe... ;) W sumie dobrze, skoro spread zostaje obniżony, bardzo prokonsumencko :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze