statystyki

Żeby płacić za granicą, nie trzeba zabierać ze sobą gotówki

20 czerwca 2016, 07:42 | Aktualizacja: 20.06.2016, 07:44
Mahdia, Tunezja. Fot. Ray_from_LA, źródło: flickr.com. Licencja CC Attribution 2.0 Generic

Mahdia, Tunezja. Fot. Ray_from_LA, źródło: flickr.com. Licencja CC Attribution 2.0 Generic

Wożenie ze sobą gotówki wiąże się z ryzykiem jej utraty, np. kradzieży. Bezpieczniejszym sposobem jest używanie karty. Za granicą można użyć karty do zwykłego konta złotowego, z tym wiąże się jednak konieczność zapłacenia za przewalutowanie (bywa, że podwójne – z waluty danego kraju na walutę używaną przez organizację kartową, a dopiero potem na złote). Sposobem na ograniczenie kosztów jest wykorzystanie karty do konta walutowego. Tu oferta banków jest dość zróżnicowana, jednak należy być przygotowanym, że karty są zwykle wydawane tylko do kont w najbardziej popularnych walutach, co spowoduje, że korzystanie z takiego plastiku w krajach egzotycznych nie będzie specjalnie tańsze.

Reklama

Reklama

Tak wygląda oferta kont walutowych i powiązanych z nimi kart w największych bankach (tych, które odpowiedziały na naszą ankietę; banki są uszeregowane według liczby walut, w których gotowe są prowadzić rachunki):

Alior Bank Waluty: EUR, USD, GBP, CHF, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB (karty wydawane są do kont w pierwszych trzech walutach). Opłaty: konta są prowadzone bez opłat, podobnie jest z wydaniem i korzystaniem z karty, pod warunkiem że w ciągu pół roku zostanie wykonana przynajmniej jedna operacja; pierwsza w miesiącu wypłata w dowolnym bankomacie na świecie jest darmowa, kolejne kosztują 9 zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze