Krawcheck właśnie uruchomiła projekt „Ellevest” - portal inwestycyjny przeznaczony tylko dla kobiet.

- Dużo mówi się w Stanach Zjednoczonych na temat różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ale zapomina się o luce inwestycyjnej pod względem płci. Niewiele kobiet inwestuje na rynkach finansowych twierdzi Krawcheck.

Krawcheck przebiła szklany sufit na Wall Street już ponad dekadę temu, osiągając najwyższe stanowiska w Citigroup oraz Merrill Lynch (obecnie część Bank of America).

To, co ją zaskoczyło najbardziej to nietrafne decyzje kobiet, które błędnie inwestowały swoje pieniądze.

>>>Czytaj więcej: Nordycki paradoks. Państwo opiekuńcze niszczy kariery kobiet

Oto trzy największe błędy inwestycyjne popełniane przez kobiety:

1. Kobiety za bardzo boją się rynku giełdowego. Nie inwestują wystarczająco w akcje, lub co gorsze, bywa że czasami zupełnie omijają ten rynek. Zamiast tego wybierają obligacje i fundusze. Niby nic w tym złego, ale te inwestycje nie generują tak wysokiej stopy zwrotu jak rynek akcji.

- Mimo spowolnienia, historycznie rzecz biorąc, rynek akcji przyniósł 9,5 proc. rocznie - mówi Krawcheck.

2. Kobiety nie mają wystarczająco dużo wiary w siebie. Myślą, że muszą "wiedzieć wszystko" przed rozpoczęciem inwestycji. Niektóre wahają się inwestować na dłuższy termin. To może być bardzo szkodliwe dla ich wyników inwestycyjnych - zauważa Krawcheck.

3. Inwestycje kobiet w dużej części są kontrolowane przez ich partnerów. Kobiety nie mają dużej samodzielności w wyborze lokowania swoich pieniędzy i nie mają planu na wypadek niespodziewanych wydarzeń – ocenia Krawcheck.

Kobiety żyją statystycznie dłużej niż mężczyźni, więc oszczędzanie na emeryturę jest dla nich ważniejsze. Wiele kobiet chcąc czy nie chcąc będzie musiało zająć się swoimi finansami samodzielnie. Późne małżeństwa, rozwody i śmierć partnera spowodują, że będzie taki moment że staną przed takim wyzwaniem.

Według badania przeprowadzonego przez Fidelity - 9 na 10 kobiet w pewnym momencie życia zostanie jedynym decydentem w sprawach finansowych w swoim gospodarstwie domowym.

Krawcheck krytycznie ocenia również marketingowy przekaz Wall Street. Uważa ona, że jest skierowany tylko do mężczyzn. Hasło o wyścigu, walce, rywalizacji nie trafiają do kobiet. Jest to według niej jest jedna z przyczyn braku zainteresowania rynkiem giełdowym wśród kobiet. Nie utożsamiają się one z takimi hasłami.

Portal Ellevest jest częścią nowej fali internetowych aplikacji opartych na doradcach finansowych. Trzeba wypełnić prosty formularz na stronie internetowej, a następnie dostajemy propozycje jak skonstruować swój portfel inwestycyjny, tak aby spełnić swoje cele finansowe.

>>>Czytaj więcej: Raport: prawie 40 proc. firm w Europie Środkowej i Wschodniej nie ma w zarządzie kobiet

Ellevest proponuje też, że może inwestować za ciebie. Opłata jest niska - 0,5 proc. rocznie - znacznie taniej niż u tradycyjnych doradców finansowych, którzy zwykle pobierają ponad 1 proc. za podobną usługę.

Zaletą projektu Ellevest, wg założycielki, jest fakt że inwestuje z myślą o kobietach. O tym że żyją dłużej,  i że w trakcie stażu zawodowego decydują się na przerwę związaną z macierzyństwem.