Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Europie znacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami. Jak bardzo i gdzie na tle unijnej średniej plasuje się Polska?

Rozpiętość cen pomiędzy najdroższym a najtańszym pod względem kosztów życia państwem w Europie w 2015 roku przekraczała 40 pkt proc. - wynika z analizy Bloomberga. Na szczycie listy znajduje się zdecydowanie Szwajcaria, w której ceny są wyższe od unijnej średniej przeciętnie o 60 proc. Tuż za nią plasują się kraje leżące na północy kontynentu: Wielka Brytania (ok. 30 proc. powyżej unijnej średniej), Irlandia oraz Luksemburg.

Na drugim końcu zestawienia prym wiedzie Bułgaria (ceny niższe od unijnej średniej o ponad 50 proc.), Polska (ok. 45 proc.) oraz Grecja i Hiszpania. Warto zaznaczyć, że różnica w cenach pomiędzy Polską a Grecją jest znacząca.

W ostatnich latach w UE zdecydowanie dominują deflacyjne nastroje. Większość banków centralnych państw strefy euro zmaga się z niskimi cenami i ma problemy z realizacją celów inflacyjnych.

Reklama

>>> Polecamy: Elastyczna Unia nie tylko dla Brytyjczyków. Będą nowe zasady dotyczące suwerenności?