Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,06 USD, po zniżce o 31 centów, czyli 0,6 proc. Bardziej aktywne kontrakty na sierpień są wyceniane po 49,77 USD/b, po spadku o 19 centów.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 35 centów, czyli 0,7 proc., i jest wyceniana po 50,30 USD za baryłkę.

Na rynkach ropy oczekiwanie na czwartkowe głosowanie na Wyspach Brytyjskich ws. ewentualnego Brexitu.

Brexit miałby fatalny wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale prawie równie źle wpłynąłby na gospodarkę całej UE; spadłby eksport i obroty handlowe z Unią, a ogólna niepewność wpłynęłaby na rynki długu i rynki finansowe na świecie - ocenia Stratfor, amerykański think tank.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła niedawno, iż Brexit może doprowadzić brytyjską gospodarkę do recesji, a także spowodować załamanie na giełdzie i gwałtowny spadek cen nieruchomości.

Amerykańscy analitycy uważają, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może spowodować spore ekonomiczne i polityczne problemy dla firm z USA.

Brexit spowoduje spadek notowań na amerykańskich giełdach rzędu 8 proc. - oceniają eksperci.

"Na rynku ropy dominuje sentyment taki, jak na innych rynkach w ciągu ostatniego tygodnia" - mówi Angus Nicholson, analityk rynku w IG Ltd. w Melbourne.

"Prawdopodobnie będzie tak do końca tygodnia, a każdy w głowie ma teraz głosowanie w sprawie Brexitu" - dodaje.

W ciągu dwóch poprzednich sesji ropa na NYMEX zdrożała o 6,8 proc. (PAP)