Zapytam wprost: widzi pan obecnie na rynku jakieś ciekawe projekty, w które warto inwestować?

Intel jest głęboko zakorzeniony w rynku technologicznym. W tej chwili głównymi elementami naszego zainteresowania są np. drony, czy wearables. Innym ciekawym obszarem jest security związane z technologiami. Ilość urządzeń inteligentnych, którymi jesteśmy otoczeni rośnie, w związku z tym bezpieczeństwo stanie się jak najbardziej ważne. Niezwykle interesujący jest obszar pojazdów autonomicznych, rozwiązania cloudowe. Wszystko to co można określić jako BIG DATA.

Jeśli chodzi o te dziedziny, moim zdaniem, Polska i nasz region mają potencjalnie ogromne możliwości. Wszystko dlatego, że wymagają kompetencji, które u nas występują. Nie mamy tych atutów, które mają np. Chiny czy USA, czyli ogromnego rynku. Mamy za to dużo talentów jeśli chodzi o software, o inżynierię. Dlatego mam nadzieję, że pojawi się na naszym rynku coraz więcej ciekawych produktów z tych dziedzin.

Drony szansą dla polskiej gospodarki...Czytaj więcej

Wartość rynku dronów firma doradcza PwC oszacowała ostatnio na 127 mld dolarów. Tu warto szukać szansy?

To jest rynek, na którym już dziś jest bardzo dużo innowacji, są już poważni gracze. Na uwagę zasługują technologie związane zarówno z samymi dronami, jak i np. nawigacją. Chodzi tu szczególnie o tzw. indoor navigation czyli wykrywanie kolizji i zapobieganie im. Obecnie drony zaczynają już też korzystać z kamer 3D. Korzyść z dronów widzą rolnicy, można ich też używać do kontroli granic. Co ciekawe są one coraz bardziej użyteczne w przemyśle wydobywczym, gdzie zebrane dane pozwalają oszacować złoża. No i sektor budowlany. Tutaj myślę o monitorowaniu inwestycji i bezpieczeństwa. Zabrzmi to może trochę ironicznie ale w tym przypadku „sky is the limit"

A logistyka? Dostarczanie towarów?

Ma pan pewnie na myśli koncepcję „the last mile”, czyli ostatniej mili gdzie towar jest dostarczany przez drona. Technologicznie jest to proste. Problemem są uwarunkowania prawne. Wyobraźmy sobie, że nagle setki dronów przenoszą różne pakunki. Czy jesteśmy na to przygotowani legislacyjnie?

Prawo nie nadąża?

To jest naturalny proces. Życie jest bogatsze niż prawo. To prawo musi się dopasowywać do postępu technologicznego, do zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Będzie to wymagało czasu ale da radę. Prędzej czy później da się to zrobić.

Ten rynek wart jest 123 mld. Co zmienia. Czytaj więcej

Wracając do startupów. Jak zainteresować Intel Capital moim pomysłem biznesowym?

Jesteśmy otwarci, nie ma ograniczeń. Wystarczy kontakt, porozmawiamy.

Inwestujecie jak tradycyjne fundusze? Dajecie pieniądze a po dwóch, trzech latach wychodzicie z inwestycji?

W większości przypadków nasz horyzont jest porównywalny do funduszy venture. Jeżeli jakiś projekt nam się podoba, to jesteśmy cierpliwi i pozostajemy w biznesie. Chcemy dostarczać coś więcej niż pieniądze. Np. wiedzę.

To skorzystam z tej wiedzy. Jakie błędy powtarzają się u startupowców

Jest ich dużo, ale ja bym wymienił dwa. Po pierwsze, bezsensowne pomysły, które są dziesiątym duplikatem jakiegoś rozwiązania.

Ale przecież wszystko już wymyślono…

Naprawdę nie jest potrzebny siedemdziesiąty portal dla nowożeńców. Z drugiej strony ktoś sili się na rozwiązania, pomysły, które są tak abstrakcyjne, że nie rozwiązują żadnego problemu. Jest to genialne rozwiązanie problemu, który nie istnieje. Może być też tak, że one wyprzedzają swoją epokę.

Pionierzy często kończyli ze strzałą w plecach

Jeśli masz odwagę, próbuj z czymś nowatorskim. I uważaj, by ktoś cię nie wyprzedził.