Bułgaria uważa, że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem UE - napisano w komunikacie rządowym. W dokumencie przypomina się, że to konsekwentne stanowisko bułgarskich władz jeszcze sprzed rozpisania referendum w sprawie Brexitu. Rząd w Sofii w lutym br. poparł polityczne porozumienie między Unią Europejską a Londynem o zmianach niektórych zasad członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Prezydent Plewnelijew na konferencji prasowej w środę wyraził przekonanie, że większość Brytyjczyków odrzuci Brexit i wyniki referendum będą pozytywne dla zwolenników Unii z obu stron kanału La Manche.

"Nie możemy sobie wyobrazić liberalnej demokracji UE bez Wielkiej Brytanii. Razem z nią osiągnęliśmy wiele i jestem pewien, że w tej decydującej chwili każdy głosujący zda sobie sprawę z historycznej wagi swojej decyzji" – powiedział Plewnelijew.

"Unia Europejska jest jedynym przepisem na pokój w Europie" – dodał.

Przekonanie, że Wielka Brytania pozostanie w UE, wyraził również szef dyplomacji Daniel Mitow. "Jestem optymistą co do tego, że Londyn pozostanie w UE i będzie jej pełnoprawnym członkiem. Referendum stawia jednak wiele pytań, przypomina o konieczności zreformowania Unii. Powinniśmy zakończyć pracę nad utworzeniem wspólnego europejskiego rynku” – dodał.

W Wielkiej Brytanii żyje ok. 60 tys. Bułgarów.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)