Warszawa, 23.06.2016 (ISBnews) - Ponad 3/4 dyrektorów prawnych w przedsiębiorstwach (77%) widzi zwiększone zapotrzebowanie na prawników z określonymi specjalizacjami, wynika z raportu "Prawnicy przedsiębiorstw - dziś i jutro", przygotowanego przez kancelarię PwC Legal i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw (PSPP). Jednocześnie 38% badanych wyraziło mniejsze zapotrzebowanie na prawników o ogólnych kompetencjach.
Wyniki raportu pokazują również, iż 81% uczestników badania, przeprowadzonego na potrzeby raportu wśród prezesów firm i dyrektorów działów prawnych, stwierdziło, że zakres obowiązków członków działów prawnych uległ rozszerzeniu w ostatnich 3 latach. Natomiast 14% stwierdziło, że utrzymał się na tym samym poziomie. Podstawowym zadaniem dyrektora działu prawnego przedsiębiorstwa jest bezpośrednia pomoc prawna oraz współpraca z klientami zewnętrznymi.
"Obecnie prawnicy przedsiębiorstw to doradcy firm - 'prawnicy plus' w szerszym wymiarze. To potwierdza silny trend o rozszerzaniu roli prawnika w firmie" - powiedział prezes PSPP mec. Waldemar Koper podczas konferencji prasowej.
Rekomendacje z przeprowadzonego badania wskazują, iż prawnicy przedsiębiorstw powinni poszerzać swój zakres kompetencji o wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, finansów i zarządzania, co wymaga zmian w kształceniu tego typu specjalności prawniczej, jak podkreślali eksperci na konferencji. Oprócz wiedzy prawniczej, ta grupa zawodowa będzie również pełniła role menedżersko-biznesowe.
"Wyłania się nowa rola prawnika w przedsiębiorstwach, konsoliduje się nowa grupa zawodowa, wymagająca nieco innych kompetencji. Prawnik przedsiębiorstwa w przyszłości może być osobą, która ma wiedzę specjalistyczną, popartą umiejętnościami biznesowymi" - powiedziała psycholog UWM w Olsztynie dr hsb. Beata Krzywosz-Rynkiewicz.
Ponad 25% prezesów i niemal 20% dyrektorów uznało, że poszczególne obszary zadań działów prawnych będą przekazywane kancelariom prawnym. Z kolei 13% prezesów stwierdziło, że całą obsługę prawną przejmą kancelarie.
"Dane z raportu są potwierdzeniem trendu, który obserwujemy od dawna. W tak wymagających i zmieniającym się szybko środowisku biznesowym specjalistyczna wiedza prawnicza jest ogromną wartością, dlatego kancelarie prawne są naturalnym partnerem do współpracy dla prawników przedsiębiorstw. Warto jednak już teraz zadać sobie pytanie, czy i w jakim stopniu możemy w przyszłości mieć do czynienia w Polsce ze zwiększoną automatyzacją pracy prawników, jej digitalizacją, czy modelem outsourcingu polegającym na przekazaniu części zadań działów prawnych firm do wyspecjalizowanych centrów usług wspólnych" - podsumowała partner zarządzający kancelarią PwC Legal Ewa Szurmińska-Jaworska.
Badanie przeprowadzono w maju 2016 na grupie ponad 160 dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstwa oraz prezesów.
(ISBnews)