W sondażu pracowni YouGov na zlecenie "Sky News", przeprowadzonym w dniu referendum przewagę 4 pkt. proc. mieli zwolennicy pozostania Wlk. Brytanii w UE.

Głosy rozłożyły się następująco: 52 proc. ankietowanych było za pozostaniem UK w UE, a 48 proc. za Brexitem.

Sondaż YouGov nie jest badaniem typu "exit-poll".

W podobnym badaniu pracowni Ipsos Mori zwolennicy pozostania w UE wyprzedzili stronników Brexitu o 8 pkt proc.

Nigel Farage, lider eurosceptycznej partii UKIP, powiedział zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, że "wygląda na to, że zwolennicy UE wygrają".

W innej wypowiedzi dla mediów dodał: "Wielka Brytania zagłosowała za pozostaniem w UE. Wiem to od przyjaciół z rynków finansowych, którzy przeprowadzali duże sondaże".

Minister edukacji Wielkiej Brytanii Nicky Morgan powiedział z kolei po zamknięciu lokali, że jest przekonany, że nie dojdzie do Brexitu.

W Gibraltarze frekwencja wyniosła 83 proc.

Premier David Cameron podziękował za oddanie głosu zwolennikom pozostania w UE.

Boris Johnson, lider kampanii za opuszczeniem UE, również podziękował wszystkim głosującym i zaangażowanym w kampanię. "Demokracja została zaspokojona" - napisał.

Konserwatysta i poseł Robert Syms opublikował na Twitterze list skierowany do premiera Davida Camerona, podpisany przez 84 posłów partii konserwatywnej, z których 2/3 opowiadało się za Brexitem. Sygnatariusze listu dziękują Cameronowi za "danie możliwości wyboru" Brytyjczykom. W liście napisano również, że premier "ma obowiązek" pozostać na stanowisku, bez względu na wynik głosowania.

Peter Spiegel, news editor Financial Times, napisał, że jego źródła z funduszy hedgingowych potwierdzają wstępne wyniki sondaży przeprowadzonych w dniu referendum (52 proc. dla pozostania w UE, 48 proc. za Brexitem.

PIERWSZE STRONY PIĄTKOWYCH BRYTYJSKICH GAZET

The Sun "Brex Mad"

The Times - "Było blisko"

Daily Mirror - "Projekt pojednanie"

****

Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić rano w piątek w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju. (PAP)