Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,70 USD, po zniżce o 3,41 USD, czyli 6,6 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 6,6 proc., i jest wyceniana po 47,54 USD za baryłkę.

Zwolennicy opuszczenia Unii Europejską przez Wielką Brytanię mają przewagę ponad 1 mln głosów. Według prognozy BBC ostateczny wynik referendum wyniesie 52 do 48 proc. dla zwolenników Brexitu. Według niepełnych wyników z W. Brytanii 51,8 proc. głosujących w czwartkowym referendum opowiedziało się za Brexitem.

"Jeśli rzeczywiście będzie Brexit i rozleje się to na dużo głębsze recesyjne obawy na świecie, to zaszkodzi globalnemu popytowi i będzie bardzo dużym ryzykiem dla rynków ropy" - mówi Angus Nicholson, strateg rynkowy IG Ltd. w Melbourne. "Dla Wielkiej Brytanii Brexit będzie bardzo trudnym i długim okresem odłączania się od Unii" - podkreśla.

W tym tygodniu ropa na NYMEX staniała o 2,2 proc.

Miedź gwałtownie tanieje

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie bardzo mocno spadają, o 4 proc. To reakcja na docierające z Wielkiej Brytanii informacje dotyczące czwartkowego głosowania. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.588,00 USD za tonę.

W piątek wszystkie metale przemysłowe bardzo mocno "nurkują", po ponad 3 proc.

"To na pewno będzie prowadzić do jeszcze większej niepewności na rynkach, a metale, jak inne aktywa finansowe, są bardzo wrażliwe na zmiany makroekonomiczne" - mówi Xu Liping, główny analityk HNA Topwin Futures Ltd. "To może mieć też wpływ na chińską gospodarkę, największego odbiorcę metali na świecie" - dodaje.

Z powodu dużej zniżki cen miedzi mocno w dół lecą też notowania spółek wydobywczych - Glencore traci 14 proc., a BHP Billiton Ltd. zniżkuje o 9,2 proc.

>>> Czytaj też: Świat jest w szoku. Zwolennicy Brexitu wygrywają