Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
EURGBP 0,7700 0,27 -2,92 -0,52 7,26 4,40
USDGBP 0,6827 0,10 -3,27 -1,14 8,07 0,59
FTSE 100 Index 6232,3 0,09 4,45 1,23 -8,69 -0,16
Stoxx Europe 600 Index 340,3 0,06 5,14 0,67 -13,69 -6,98

Implikowane prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum wynosi we wtorek przed południem 26 proc., bez zmian od poniedziałkowego popołudnia – wynika z obliczeń PAP na podstawie średniej z kursów bukmacherskich publikowanych na portalu oddschecker. com.

IRLANDIA PÓŁNOCNA PRZECIW BREXITOWI – SONDAŻ

52,2 proc. mieszkańców Irlandii Północnej jest za dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – wynika z wtorkowego sondażu firmy badawczej Lucid Talk.

38 proc. północnych Irlandczyków jest za Brexitem, a 9,8 proc. deklarujących gotowość do głosowania jest niezdecydowanych.

Badanie zostało przeprowadzone w formie online na próbie 1.075 dorosłych osób w dniach 15-17 czerwca. Błąd pomiaru wynosi 3 proc.

ZNACZNE KONSEKWENCJE GOSPODARCZE BREXITU – YELLEN

Brexit może nieść ze sobą „znaczne konsekwencje gospodarcze” – powiedziała we wtorek w kongresie Janet Yellen, przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Yellen stwierdziła, że nie ma zamiaru zajmować stanowiska w sprawie referendum, a jedynie wskazuje, że Brexit może mieć konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki i należy się temu blisko przyglądać.

Szefowa Fed zaznaczyła, że referendum w Wielkiej Brytanii jest wyjątkowym wydarzeniem, które nie miało do tej pory swojego odpowiednika, a Fed jest przygotowany do działań by przeciwdziałać jego skutkom.

1.400 USD ZA UNCJĘ ZŁOTA PO BREXICIE - OPINIA

Cena złota może wzrosnąć do 1.400 USD za uncję w przypadku Brexitu – powiedział w telewizji Bloomberg Mark Keenan, szef analityków surowcowych Societe Generale Asia.

Jego zdaniem metale, szczególnie miedź, oraz ropa stracą ok. 5 proc. po Brexicie. Keenan przewiduje, że jeżeli do Brexitu nie dojdzie, to uwaga inwestorów ponownie skupi się na polityce monetarnej USA.

BAŃKA W EUROPIE PRZED BREXITEM - DUŃSKI FUNDUSZ EMERYTALNY PFA

Największy duński fundusz emerytalny PFA uważa, że na europejskim rynku długu narosła bańka – powiedział agencji Bloomberg Anders Damgaard, CFO funduszu.

PFA przygotowuje się na „szok rynkowy” w przypadku ewentualnego Brexitu kupując obligacje skarbowe USA i duńskie hipoteczne obligacje odwrotnie zamienne.

„Wokół europejskiego długu państwowego narosła bańka z powodu sztucznie niskich stóp procentowych spowodowanych luzowaniem ilościowym” – powiedział Damgaard.

Jego zdaniem Wielka Brytania pozostanie w UE, lecz ostrzegł przed ewentualnymi skutkami Brexitu.

„W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii nastąpi dwuletni okres +wyjściowy+, podczas którego będzie panować duża zmienność na rynkach, podobnie jak w trakcie greckiego kryzysu zadłużeniowego kilka lat temu, kiedy to rynki raz oddychały z ulgą, a raz popadały w nowy kryzys” – powiedział.

1.285 PRZEDSIĘBIORCÓW ZA POZOSTANIEM W UE – LIST

1.285 przedsiębiorców, w tym 51 dyrektorów ze spółek z indeksu londyńskiej giełdy FTSE100 podpisało się pod listem poparcia za pozostaniem Wlk. Brytanii w Unii Europejskiej.

„Wiemy, że nasze firmy są silniejsze będąc w Europie. Nasze argumenty są jasne: przedsiębiorstwa i ich pracownicy odnoszą duże korzyści z faktu, że mogą handlować na największym wspólnym rynku na świecie bez barier” – napisano.

„Wyjście Wlk. Brytanii z UE oznaczać będzie niepewność dla naszych przedsiębiorstw, mniejszą wymianę handlową z Europą i mniej miejsc pracy. Pozostanie UK w UE przyniesie dokładnie odwrotne skutki – mniej niepewności, więcej handlu i więcej miejsc pracy. Dlatego 23 czerwca poprzemy pozostanie Wielkiej Brytanii w UE” – dodano.

BREXIT GORSZY NIŻ „KONIEC ŚWIATA” – RENZI

„Patrząc z włoskiej perspektywy, Brexit, dla was w Wielkiej Brytanii, nie byłby katastrofą, tragedią, czy końcem świata. Byłby czymś gorszym, ponieważ oznaczałby zły wybór. Byłby pomyłką, za którą wy, głosujący, zapłacilibyście cenę” – napisał, zwracając się do Brytyjczyków, premier Włoch Matteo Renzi w środowym komentarzu dla „The Guardian”.

„Nie róbcie tego dla nas. Jesteśmy szczęśliwi będąc w Unii razem z wami. Zróbcie to raczej dla siebie (…)My, Europejczycy, będziemy szanować wasz głos, wybór, decyzję. Ale ten wybór nigdy wcześniej nie był ani ucieczką, ani krokiem w tył” – napisał.

REKORDOWA LICZBA ZAPISANYCH WYBORCÓW

Rekordowa liczba wyborców zapisała się na listy wyborcze przed czwartkowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - podała we wtorek centralna komisja wyborcza. Wszystkich zarejestrowanych wyborców jest blisko 46,5 mln.

Na podstawie danych z 382 okręgów wyborczych Wielkiej Brytanii i Gibraltaru centralna komisja ogłosiła, że do udziału w referendum zarejestrowało się 46 499 537 osób - o ok. 150 tys. więcej niż było w przypadku wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Partię Konserwatywną premiera Davida Camerona.

Ewentualne niewielkie zmiany na listach wyborców mogą być wprowadzane jeszcze nawet w dniu referendum.

Ostateczny termin rejestrowania się na listach był wyznaczony na 7 czerwca, ale wydłużono go o 48 godzin na skutek awarii informatycznej, która uniemożliwiła wielu wyborcom wpisanie się na listy.

„DAILY MAIL” ZA BREXITEM

W środę dziennik „Daily Mail” poparł na pierwszej stronie wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej.