Po ogłoszeniu wyników referendum w piątek z kont 15 najzamożniejszych mieszkańców Wielkiej Brytanii wyparowało w sumie ponad 5,5 mld dol.

Najbogatszy Brytyjczyk Gerald Grosvenor, książę Westminsteru, poniósł najdotkliwsze straty. W ciągu zaledwie jednego dnia, jego majątek skurczył się o 1 mld dol. – wynika z Indeksu Miliarderów Bloomberga. Na drugim miejscu pod względem strat znalazł się właściciel sieci sklepów Topshop Philip Green, a zaraz za nim nieruchomościowy baron Charles Cadogan i Bruno Schroder, większościowy udziałowiec w Schroders Plc.

Brexit odcisnął się piętnem nie tylko na fortunach zamożnych Brytyjczyków, ale uszczuplił też majątki najbogatszych ludzi świata. Z powodu załamania na rynkach, 400 miliarderów z listy Bloomberga straciło w piątek w sumie 127,4 mld dol. To 3,2 proc. ich całkowitego majątku netto.

Największe powody do zmartwień ma najbogatszy Europejczyk, właściciel Inditexu Amancio Ortega, który stracił ponad 6 mld dol. Po ok. 1 mld. dol. ubyło m.in. Billowi Gatesowi i Jeffowi Bezosowi.

Według szacunków analityków, światowe giełdy straciły w piąte z powodu Brexitu 2 bilionów dolarów.

>>> Czytaj też: Bunt mas, który pogrzebie Europę, jaką znamy dzisiaj