Premier Japonii Shinzo Abe obiecał we wtorek, że zrobi wszystko, aby ustabilizować rynki finansowe.

Również w poniedziałek brytyjski minister finansów George Osborne próbował uspokoić rynki.

Osborne stwierdził, że decyzja W. Brytanii o wyjściu z UE może doprowadzić do niestabilności na rynkach finansowych, ale brytyjska gospodarka jest na tyle silna, że poradzi sobie z wyzwaniem, jakie przed nią stoją. Dodał, że rząd stworzył specjalny plan awaryjny, który ma pomóc we wdrażaniu decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej.

"Na rynkach jest oczekiwanie globalnego stymulowania, i to nie tylko w Japonii" - mówi Angus Nicholson, strateg IG Markets Ltd.

"Jeśli sytuacja na świecie stanie się bardziej poważna i będzie jeszcze większe załamanie, można spodziewać się większych działań także ze strony Chin, szczególnie w wydatkach na infrastrukturę" - dodał.

W piątek wszystkie metale przemysłowe bardzo mocno "nurkowały", po ponad 3 proc., a miedź nawet o 4 proc., ale ostatecznie sesję tę miedź zakończyła spadkiem o 1,7 proc. Była to reakcja na wyniki głosowania w Wielkiej Brytanii, podczas którego 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.(PAP)