Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, w programie "Polska Wschodnia" zarezerwowano na transport drogowy blisko 3,8 mld zł. "Na unijną dotację szanse mają przedsięwzięcia poprawiające efektywność układów transportowych oraz zrównoważony transport w miastach wojewódzkich i obszarach je otaczających" - zaznaczył resort.

"We wtorek podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie dla siedmiu projektów. Unijna dotacja dla tych inwestycji to w sumie ok. 371,8 mln zł, a ich wartość całkowita wynosi ok. 459 mln zł" - dodano.

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że pierwszy nabór wniosków Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadziła w okresie od 21 grudnia 2015 r. do 31 marca br. "Do dofinansowania wybrano 14 projektów. Kolejny nabór odbędzie się w październiku 2016 r. (od 3 do 31 października). Na ten cel zarezerwowano 800 mln zł" - wyjaśniło ministerstwo.

"Instrumenty wskazane w +Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+, mają wprowadzić naszą gospodarkę na wyższy poziom rozwoju. Chcemy wzmocnić jej konkurencyjność i innowacyjność. Nie uczynimy tego bez dobrze funkcjonującej w regionach infrastruktury drogowej, która zarówno poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, ale jest też niezwykle ważna dla przedsiębiorców" – zauważył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Reklama

Podpisane we wtorek umowy dotyczą m.in. przebudowy skrzyżowań czy budowy lub rozbudowy dróg wojewódzkich w takich m.in. miastach jak Lublin, Kielce czy Rzeszów.

Program "Polska Wschodnia" jest skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet całego programu, w wysokości 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest przeznaczony na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej. (PAP)