Pengab spadł o 4,7 pkt m: m do 18,2 pkt w czerwcuWarszawa, 30.06.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,7 pkt m/m do 18,2 pkt w czerwcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 20,7 pkt.

"Zmiana jest spowodowana spadkiem zarówno indeksu ocen, jak i indeksu wyprzedzającego. W II kw. odnotowano spadek dynamiki popytu na kredyty, zarówno w grupie klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Popyt na depozyty w obu grupach klientów utrzymał się na stabilnym poziomie. W najbliższym sezonie przewidywane jest sezonowe osłabienie aktywności klientów rynku bankowym" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 3,2 pkt w skali miesiąca do 17 pkt w czerwcu, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 6,4 pkt do 19,3 pkt.

"W czerwcu wskaźnik sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju obniżył się o 6 pkt proc. w stosunku do maja, a wskaźnik sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw o 2 pkt proc. Wzrosło natomiast o 2 pkt proc. saldo prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie.

W bieżącym miesiącu spadły wszystkie wskaźniki prognozy sześciomiesięcznej rynku bankowego. Największe obserwowane zmiany to spadek salda prognoz kredytów mieszkaniowych o (17 pkt proc. r/r) i obrotowych przedsiębiorstw (o 14 pkt proc. r/r).

"Czerwiec przyniósł kolejny spadek zarówno wskaźnika ocen, jak i prognoz na rynku kredytów gospodarstw domowych - odpowiednio o 8 pkt proc. w przypadku wskaźnika ocen i 4 pkt proc. w przypadku wskaźnika prognoz. Na poziomie szczegółowym wzrost obserwujemy jedynie w przypadku salda kredytów samochodowych. Wskaźniki dla pozostałych rodzajów kredytów spadły, a w największym stopniu spadek dotyczy salda oceny kredytów mieszkaniowych, m/m minus 12 pkt proc " - podano dalej w raporcie.

Na rynku kredytów podmiotów gospodarczych wskaźniki ocen i prognoz kontynuują spadki od marca. Oba wskaźniki spadły o 4 pkt proc

"Obniżyły się także wszystkie wskaźnik na poziomie szczegółowym, największy spadek w stosunku do maja zanotowano w przypadków kredytów inwestycyjnych (14 pkt proc.)" - czytamy także.

Jeśli chodzi o rynek depozytów gospodarstw domowych, to zarówno wskaźnik ocen, jak i wskaźnik prognoz sytuacji nieznacznie obniżyły się w czerwcu. Wskaźnik ocen spadł o 1 pkt proc., natomiast wskaźnik prognozy o 4 pkt proc. w stosunku do majowego pomiaru. Saldo depozytów terminowych spadło o 1 pkt proc., natomiast saldo depozytów bieżących nie uległo zmianie od kwietnia.

Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz na rynku depozytów podmiotów gospodarczych spadły o 3 pkt proc., natomiast saldo depozytów bieżących wzrosło o 4 pkt proc. w stosunku do maja.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 21 czerwca. W badaniu wzięło udział 176 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)