"Prace nad przygotowaniem wspólnego programu współpracy transgranicznej z udziałem Polski i Rosji na lata 2014-2020 dobiegły końca. Uzgodniony pod koniec czerwca br. program został skierowany do Komisji Europejskiej" - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zwrócił uwagę, że "zakończenie negocjacji programu to duży sukces, osiągnięty wspólnie przez stronę polską i rosyjską". "Skorzystają z niego regiony przygraniczne – części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz Obwód Kaliningradzki" – zaznaczył wiceminister cytowany w komunikacie MR.

"Teraz rozpoczniemy intensywne prace nad dokumentami, które pozwolą na szybkie uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie oraz wsparcie dużych projektów infrastrukturalnych, które zostaną wyłonione w trybie pozakonkursowym" - dodał wiceminister.

W negocjacjach, oprócz Ministerstwa Rozwoju, brali też udział przedstawiciele województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Ze strony rosyjskiej w rozmowach uczestniczyli reprezentanci Obwodu Kaliningradzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej. Za zarządzanie programem ma odpowiadać Ministerstwo Rozwoju. Natomiast tzw. Wspólny Sekretariat Techniczny, gdzie będzie można uzyskać informacje i pomoc przy przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, został przeniesiony z Warszawy do Olsztyna.

Reklama

Środki przewidziane w programie "Polska-Rosja" mają być dostępne na przedsięwzięcia dotyczące m.in. promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego, ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatu, poprawy dostępności regionów oraz rozwoju transportu. Planowany budżet na polsko-rosyjskie projekty wynosi 61,9 mln euro, z czego 41,3 mln euro ma pochodzić ze środków UE, a 20,6 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej.

W Polsce z programu będą mogły korzystać m.in. instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i ośrodki wspierające biznes z regionu gdańskiego, trójmiejskiego, starogardzkiego, elbląskiego, olsztyńskiego, ełckiego, suwalskiego, słupskiego i białostockiego, a w Rosji - z Obwodu Kaliningradzkiego.

Polskie samorządy i instytucje mogą sięgać po unijne pieniądze, pochodzące nie tylko z krajowych i regionalnych programów, ale również z transnarodowych. Na projekty międzynarodowe w programach "Europejskiej Współpracy Regionalnej" zarezerwowano w sumie 700 mln euro w latach 2014-2020.