Jak wyjaśniło w swym komunikacie, 1 lipca zmieniła się tzw. branża premiowana w Narodowej Loterii Paragonowej. Tym razem są to „restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów". W związku z tym osoby, które do końca września zbiorą paragony fiskalne z restauracji, barów, lodziarni, kawiarni i pizzerii oraz zarejestrują je na stronie loterii, będą miały szansę na wygranie nagrody specjalnej: samochodu Opel Insignia. Losowanie odbędzie się 17 października.

Resort zaznaczył, że podczas letniego wypoczynku szczególnie chętnie korzystamy z oferty gastronomicznej restauracji oraz punktów sezonowych, np. z lodami czy chłodnymi napojami. "Pamiętajmy jednak o tym, że we wszystkich tych miejscach sprzedawca powinien wydać nam przy zakupie paragon fiskalny. Niestety, niektórzy z nich tego nie robią albo wydają nam tzw. paragon kelnerski, który nie jest ważnym dowodem sprzedaży" - informuje MF.

Wydanie paragonu kelnerskiego zamiast fiskalnego świadczy o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy. "Tym samym, zapominając o wzięciu paragonu, nie tylko osłabiamy uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami, ale również zmniejszamy swoją szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w Narodowej Loterii Paragonowej" - zwraca uwagę ministerstwo.

„Restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów" to czwarta branża premiowana nagrodą specjalną w loterii paragonowej. Losowanie paragonów z branży „konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych", które zarejestrowano od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r. odbędzie się 18 lipca.

Reklama

MF przypomina tradycyjnie, że co miesiąc spośród wszystkich pozostałych paragonów będą losowane samochody Opel Astra. Zgodnie z danymi MF do końca czerwca konsumenci zarejestrowali blisko 96,5 mln dowodów zakupu.

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna ministerstwa finansów, dzięki której resort chce uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią paragony w uczciwym obrocie gospodarczym. MF chce też pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi. Z badań realizowanych dla MF wynika, że Polacy nie mają nawyków brania paragonu, zwłaszcza za usługi.

Branże usługowe premiowane w loterii wytypowano w związku z wprowadzeniem w 2015 r. obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych m.in. u fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy i mechaników.

Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie loteriaparagonowa.gov.pl. (PAP)