Kontrola dotyczyła legalności zatrudnienia głównie obywateli Ukrainy w Polsce oraz ochrony ich praw pracowniczych. Ministerstwo rodziny i pracy szacuje ich liczbę w 2015 r. na ok. 350-500 tys.

Z ustaleń PIP wynika, że ponad 30 proc. cudzoziemców nie podjęło pracy w podmiocie, który wystawił oświadczenie, że przyjmie ich do pracy. PIP sprawdziła w 2015 r. blisko 20 tys. takich zarejestrowanych oświadczeń pracodawców. Zarówno szef PIP, jak i przedstawiciele resortu rodziny i pracy oraz członkowie Rady opowiadali się za uszczelnieniem przepisów, które są niewłaściwie wykorzystywane.

Pracownicy ministerstwa rodziny przypomnieli, że zmiana przepisów jest przygotowana – i w niedługim czasie powinna trafić na Komitet Stały Rady Ministrów i na rząd. Zakłada ona zastąpienie bezpłatnych oświadczeń pracodawców o potrzebie zatrudnienia cudzoziemca odpłatnymi zezwoleniami na ich pracę.

Główny Inspektor Pracy podał, że w toku kontroli w 2015 r. stwierdzono nielegalne zatrudnienie i wykonywanie pracy przez 5,3 proc. objętych kontrolą cudzoziemców – 1,1 tys. osób. Największą grupę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy - 989 osób, a dalej Serbii - 31 osoby, Białorusi i Rosji – po 17 osób oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej - 10 osób.

Reklama

Ogółem skontrolowano 2,7 tys. firm, w których pracowało 24,7 tys. cudzoziemców z 129 państw.

Rada zapoznała się też z informacją resortu rodziny i pracy na temat wchodzących w życie zmian w prawie, dotyczących potwierdzania pracownikowi na piśmie warunków zatrudnienia przed przystąpieniem do pracy. Pracownicy resortu poinformowali też o przygotowywanych i uzgodnionych wcześniej ze stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego zmianach dotyczących agencji pracy tymczasowej.

Członkowie rady jednogłośnie przyjęli w poniedziałek stanowiska wobec omówionych na poprzednim posiedzeniu spraw - zawierania umów cywilno-prawnych i zatrudnienia w szarej strefie oraz w sprawie sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r.

Kolejne posiedzenie ROP – po wakacjach. (PAP)