Zmiany w OFE nie powinny już straszyć GPW, trend horyzontalny utrzymany


Warszawa, 05.07.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Dzisiaj niewiele jest danych ekonomicznych, które mogą ruszyć rynkami, ale warto zwrócić uwagę na potencjał dalszej realizacji zysków na europejskich parkietach, pozytywnych doniesieniach z Chin i obserwować dane z londyńskiego rynku nieruchomości.
W kraju pomysł wygaszania OFE nie powinien już straszyć. Wykresy pokazują, że niedźwiedzie nie są w stanie przejąć inicjatywy na GPW. Wczoraj pomimo realizacji zysków na europejskich parkietach i szoku związanego z OFE polskie akcje zachowały się relatywnie mocno. Po początkowej przecenie, która nie była znaczna jak na kaliber doniesień o OFE, udało się odrobić znaczną część wzrostów. Tym samym obraz na GPW został utrzymany - pozostajemy w szerokim trendzie horyzontalnym. Poziomami, które warto obserwować dzisiaj są wczorajsze dno, które wyznacza najbliższe wsparcie oraz szczyt z po-referendalnego piątku, będący oporem. Przecięcie jednego z tych poziomów wyznaczy kierunek notowań w krótkim terminie.
Weekendowa zapowiedź prezesa PIS, wraz z mglistymi, jak się wydaje przygotowanymi "na szybko" propozycjami de facto wygaszenia OFE nie powinny już wpływać na dzisiejsze notowania. Na razie rynek uznał, że już po OFE, oraz że jednocześnie posiadane przez nie aktywa nie zostaną sprzedane. Oczywiście, strata tak istotnych inwestorów instytucjonalnych, z regularnymi wpływami środków lokowanych następnie między innymi na GPW jest bolesna. Wiadomość jednak nie jest szokująca. Po wcześniejszej nacjonalizacji części obligacyjnej, wielu inwestorów od dawna oczekiwało dalszej marginalizacji tych instytucji, kopiując scenariusz węgierski.
Na rynkach azjatyckich mamy mieszany obraz sytuacji. Nikkei nieznacznie spadł, natomiast chińskie akcje lekko wzrosły. Warto zwrócić uwagę na odczyt chińskiego wskaźnika usługowego PMI Caixin, który wzrósł z 51,2 do 52,7 dając nadzieję, że działania rządu mające na celu wzmocnienie sektora usług i w ten sposób zmniejszenia udziału przemysłu w PKB idą w dobrą stronę. Nie powinno to wpłynąć na poranne notowania na GPW.
Warto zwrócić uwagę na sytuację na londyńskim rynku nieruchomości. Już w oczekiwaniu na referendum, wiele transakcji zostało wstrzymanych. Teraz, gdy niepewność co do utrzymania tempa wzrostu Londynu jest olbrzymia, rynek nieruchomości cierpi jeszcze bardziej. Nie można się temu dziwić, skoro inwestorzy oczekują przeniesienia istotnej części biznesu bankowego poza Wielką Brytanię. Z uwagi na odpływ kapitału z funduszy nieruchomościowych, wczoraj Standard Life zawiesił możliwość umarzania jednostek uczestnictwa w jednym ze swoich otwartych funduszy.
Dzisiaj niewiele jest istotnych odczytów danych ekonomicznych. Warto obserwować zachowanie rynków o godzinie 10:00 i 16:00. Rano poznamy europejski indeks PMI od Markit, gdzie oczekuje się spadku do 52,8 z 53,1 z poprzedniego okresu. O 16:00 odczyt wskaźnika zamówień fabrycznych w USA ma wskazać na słabszą kondycję tego sektora (spadek o 0,9%).
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)