Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, podpisała rozporządzenie wprowadzające zawód szkutnika na listę klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Można będzie podjąć naukę i zdobywać umiejętność budowy i remontów luksusowych jachtów.

>>>Zobacz więcej: Na Podkarpaciu Polacy budują jachty dla milionerów

Szkoły w Gryfinie i Goleniowie chcą prowadzić kształcenie w zawodzie szkutnika. Absolwenci szkutnictwa nie będą mieli problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Placówki oświatowe będą współpracowały z firmą Technologie Tworzyw Sztucznych, producentem w branży jachtowej z Goleniowa, który zatrudnia blisko 700 pracowników. Rocznie produkuje ok. 600 jednostek o długości do 62 stóp - informuje portal.

Przez blisko 40 lat nie można było uczyć się w Polsce szkutnictwa, szkoły nie prowadziły rekrutacji uczniów wobec nauczania w tym zawodzie, a z czasem MEN wykreślił tę profesję z listy z listy kształcenia zawodowego. Udało się jednak przywrócić specjalizację dla oświaty, Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska podpisała właśnie rozporządzenie, na mocy którego klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego została rozszerzona.

>>>Czytaj więcej: Powiew luksusu z Gdańska. Milionerzy z całego świata kupują jachty z Polski