"Nasza najnowsza inwestycja to Porta Steel - fabryka drzwi i ościeżnic metalowych. Koszt to ok. 70 mln zł, powierzchnia zakładu - 15 tys. m2. W tej chwili uruchamiamy ten nowy zakład" - powiedział Luto podczas spotkania prasowego.

Możliwości produkcyjne Porta Steel to 450 ościeżnic i 300 skrzydeł drzwiowych w ciągu jednej zmiany 8-godzinnej, co oznacza, że co minutę z linii produkcyjnej schodzi jedna ościeżnica, a co dwie minuty powstaje nowe skrzydło.

"W drzwiach metalowych nasza sprzedaż to ok. 35 mln zł rocznie, to ułamek rynku. Natomiast w ciągu najbliższych lat nowe produkty pozwolą na dojście do 100 mln zł rocznie - to tyle, ile najwięksi polscy producenci w tym segmencie" - dodał.

Spółka celuje też w zwiększanie sprzedaży zagranicznej, która w ubiegłym roku miała ok. 19-proc. udział w wartych 336 mln zł obrotach firmy.

"Chcemy dojść do ok. 40% eksportu w ciągu od 3 do 5 lat. Mocni jesteśmy w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech. Trochę sprzedajemy do ZEA, jesteśmy też obecni w Wietnamie. W najbliższym okresie będziemy się chcieli skupić mocniej na Czechach i Słowacji, ale też krajach niemieckojęzycznych" - wyjaśnił wiceprezes.

Do rynków eksportowych należą też m.in. Rosja, Norwegia, Wielka Brytania, Australia czy Nigeria, a Luto nie wyklucza, że w kolejnych latach pojawią się następne.

Porta KMI Poland to największy producent drzwi w Europie Środkowo-Wschodniej, z miesięcznym przerobem na poziomie 85 tys. skrzydeł i 65 tys. ościeżnic. Jest producentem drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych. Spółka posiada pięć lokalizacji produkcyjnych: główną w Bolszewie k/Gdańska, dwie w Ełku, jedną w Suwałkach i jedną zagraniczną - w Aradzie w Rumunii. Zatrudnia 1 933 pracowników.