"My, rewolucyjne ugrupowania zbrojne w Syrii, witamy wszelkie wysiłki w celu wstrzymania ognia w radosnym okresie Eid al-Fitr. Deklarujemy, że będziemy go przestrzegać tak długo, jak będzie to czynić druga strona" - napisał na Twitterze były szef syryjskich negocjatorów opozycyjnych Mohamad Allusz.

"Do tej pory (rząd) nie przestrzegał tego, co ogłosił, i przeprowadził dzisiaj serię ataków w różnych miejscach" - głosi oświadczenie Allusza.

Allusz jest przedstawicielem znaczącej islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, wchodzącej w skład Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (NHC), grupującego syryjską opozycję.

Syryjski rząd już wcześniej ogłaszał trzydniowy rozejm w całym kraju, choć walki toczyły się nadal.

Według komunikatu syryjskiej armii rządowej "+reżim ciszy+ będzie obowiązywał na całym terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej przez 72 godziny od godz. 1 (od północy w Polsce) 6 lipca do północy w nocy z 8 na 9 lipca".

Tekst nie precyzuje, czy rozejm będzie obejmował dżihadystów z ugrupowań Państwo Islamskie i Front al-Nusra, który jest syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy.

Deklarację syryjskiej armii o wstrzymaniu ognia przyjął z zadowoleniem sekretarz stanu USA John Kerry, który w środę przebywa z wizytą w Tbilisi.