Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,44 proc. i wyniósł 17.918,62 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 2.099,73 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,75 proc. do 4.859,16 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania miały akcje Home Depot oraz UnitedHealth. Na notowania tego indeksu ciążyły natomiast tracące na wartości akcje Boeinga, DuPont oraz spółki 3M.

Lepiej od S&P 500 radził sobie technologiczny Nasdaq, któremu pomagały idące w górę kursy Facebooka, Amazon, Apple oraz Alphabet.

Inwestorzy poznali w środę zapiski z czerwcowego posiedzenia Fed. Z raportu z ostatniego posiedzenia Fed wynika, że słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy za maj zwiększyły w ocenie Rezerwy Federalnej niepewność co do perspektyw gospodarki USA i były argumentem za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych w czerwcu.

Rynek przyjął minutki Fed neutralnie. Niewiele zmieniły się po publikacji raportu Fed notowania dolara. Kurs EUR/USD pod koniec sesji na Wall Street oscylował rejonie poziomu 1,09.

Lepszy od oczekiwań był odczyt indeksu aktywności w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez instytutu ISM. Wskaźnik wzrósł do do 56,5 pkt. i jest najwyżej od siedmiu miesięcy.

Słabiej niż w Stanach Zjednoczonych radziły sobie w środę giełdy w Europe. Indeks Euro Stoxx stracił 1,8 proc. i była to już jego trzecia spadkowa sesja z rzędu. W centrum uwagi inwestorów w Europie znajdują się obawy o konsekwencje Brexitu, które są coraz wyraźniej odczuwalne przez gospodarkę Wielkiej Brytanii.

Inwestorów martwi sytuacja na brytyjskim rynku nieruchomości. W poniedziałek i we wtorek trzy angielskie fundusze zarządzające nieruchomościami: Standard Life, Aviva oraz M&G Investments zawiesiły wypłaty środków z rachunków swoich klientów w obawie przed utratą płynności. W środę o podobnej decyzji poinformowały kolejne fundusze: Henderson Global Investors, Columbia Threadneedle oraz Canada Life.

Martwi również sytuacja włoskiego sektora bankowego. Kryzys w sektorze bankowym Włoch może rozszerzyć się na resztę Europy - ostrzegł prezes Societe Generale Lorenzo Smaghi.

Do nowego najsłabszego poziomu w stosunku do dolara spadł w środę brytyjski funt. Kurs GBP/USD rano spadł w pobliże poziomu 1,28, później jednak notowania brytyjskiej waluty odbiły nieco i kurs zbliżył się do poziomu 1,295.

Wyraźnie umacniał się rano jen. Japońska waluta znalazła się w środę na swoim najmocniejszym poziomie w stosunku do dolara od czasu ogłoszenia wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Później w trakcie sesji jen oddał jednak część zysków.

Spadały rentowności obligacji. 10-letnie obligacje USA spadły w trakcie środowego handlu do 1,321 proc., co jest ich najniższym poziomem w historii. W drugiej części sesji wzrosły one jednak i pod koniec sesji przekroczyły poziom 1,36 proc.

Do nowych historycznych minimów spadły w środę rano również rentowności 10-letnich obligacji niemieckich, które od jakiegoś czasu znajdują się poniżej zera.

Oprocentowanie 20-letnich japońskich obligacji po raz pierwszy w historii spadło poniżej zera. Japońskie 10-latki, 30-latki oraz 40-latki również odnotowały w środę najniższe poziomy oprocentowania w historii, w tym 10-latki na minusie.

MAJOWE DANE Z RYNKU PRACY W USA ZWIĘKSZYŁY NIEPEWNOŚĆ – MINUTKI FED

Słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy za maj zwiększyły w ocenie Rezerwy Federalnej niepewność co do perspektyw gospodarki USA i były argumentem za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych w czerwcu – wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed.

Większość członków Fed oceniło, że przed podjęciem decyzji w sprawie stóp procentowych koniecznych jest więcej danych na temat rynku pracy, poziomów produkcji oraz wydatków konsumentów.

Minutki z posiedzenia, które odbyło się 14-15 czerwca, wskazały również, że członkowie Fed byli zdania, iż z decyzją w sprawie podwyżek należy się powstrzymać wobec niepewności związanej z wynikiem referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które odbyło się tydzień po zakończeniu poprzedniego posiedzenia Fed.

INDEKS ISM AKTYWNOŚCI W USŁUGACH W USA W CZERWCU WZRÓSŁ DO 56,5 PKT.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w czerwcu i wyniósł 56,5 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Jest to najwyższy odczyt tego wskaźnika od siedmiu miesięcy. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,3 pkt. W maju wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 52,9 pkt.

ZAKAZ KRÓTKIEJ SPRZEDAŻY AKCJI BANCA MONTE PASCHI

Włoski regulator zakazał krótkiej sprzedaży akcji Banca Monte Paschi, który będzie musiał skorzystać z pomocy państwa. Akcje banku straciły w trakcie dwóch pierwszych sesji w tym tygodniu blisko 31 proc., a ich notowaniom szkodziła informacja o tym, że Europejski Bank Centralny zalecił włoskiemu bankowi zmniejszenie złych kredytów o 40 proc. przez 3 lata.

WŁOCHY MOGĄ WYWOŁAĆ KRYZYS SYSTEMOWY W EUROPEJSKIM SEKTORZE BANKOWYM - SOCIETE GENERAL

Kryzys w sektorze bankowym Włoch może rozszerzyć się na resztę Europy - ostrzegł prezes Societe Generale Lorenzo Smaghi. Jego zdaniem istnieje groźba systemowego kryzysu w europejskim sektorze bankowym, dlatego należy przemyśleć zasady ograniczające możliwość pomocy państwowej dla banków w Europie.

WZROST DEFICYTU HANDLOWEGO W USA W MAJU

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w maju do 41,1 mld USD z 37,4 mld USD miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w maju deficytu na poziomie 40,0 mld USD.

ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE NIEMIEC W MAJU SŁABSZE OD PROGNOZ

Zamówienia w niemieckim przemyśle pozostały w maju bez zmian mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,0 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,9 proc., po korekcie z -2,0 proc. W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,2 proc., po spadku poprzednio o 0,4 proc., po korekcie z -0,5 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem rdr wzrostu o 0,9 proc.

INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA WZRÓSŁ O 14,2 PROC.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 1 lipca o 14,2 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 2,6 proc. Wskaźnik jest teraz o 66,2 proc. powyżej wartości sprzed roku.

MOŻLIWA JEST 5-10 PROC. KOREKTA INDEKSU S&P 500 - GOLDMAN SACHS

W krótkim terminie możliwa jest 5-10 proc. korekta indeksu S&P 500 z powodu niestabilnego wzrostu gospodarczego na świecie oraz spadającej wartości programów skupu akcji własnych realizowanych przez amerykańskie korporacje - uważa David Kostin, główny strateg inwestycyjny ds. amerykańskiego rynku akcji w Goldman Sachs. Jego zdaniem później S&P 500 powróci do wzrostu i na koniec roku znajdzie się ponownie na poziomie 2.100 pkt. Zwyżkę indeksu powinien wspierać wzrost gospodarczy powyżej trendu w USA, ostrożna polityka monetarna Fed oraz poprawa wyników finansowych spółek.

HSBC TNIE PROGNOZY WZROSTU PKB WLK. BRYTANII

PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie w 2016 r. o 1,5 proc., a nie jak wcześniej zakładano o 1,8 proc. – uważają ekonomiści HSBC. Z kolei w 2017 r. wzrost PKB wyniesie 0,7 proc. wobec wcześniejszych przewidywań HSBC na poziomie 2,1 proc.

Zdaniem ekonomistów, niepewność i brak jasności co do warunków wyjścia Wlk. Brytanii z UE oznaczają, że spowolnienie w brytyjskim sektorze nieruchomości komercyjnych może przedłużyć się co najmniej do końca 2016 r. W opinii HSBC ceny nieruchomości w Wlk. Brytanii mogą spaść o 10-15 proc. w latach 2016-2017.

CIĘŻKO NA RAZIE OCENIĆ, JAK DUŻY BĘDZIE NEGATYWNY WPŁYW BREXITU - TARULLO

Światowy system finansowy poradził sobie z pierwszym szokiem wywołanym przez wyniki referendum w Wielkiej Brytanii i decyzję o wystąpieniu kraju z Unii Europejskiej. Nie jest jednak pewne, jak duży negatywny wpływ na światowy wzrost gospodarczy będzie miała niepewność, która powstała po decyzji w sprawie Brexitu – ocenił gubernator Fed Daniel Tarullo. (PAP)