Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - podkreślił w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w "naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu". "Jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO" - podkreślił.

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na "oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". "Jesteśmy sojusznikami w ramach tego układu" - zapewnił.

Dodał, że "uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę". "To nie są tylko słowa, to są również czyny"- oświadczył prezydent USA.

Wielka Brytania zachowa pełną siłę w ramach NATO

Wielka Brytania zachowa pełną siłę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą. Wielka Bryania to niezwykle ważny partner - zaznaczył.

Prezydent Duda podkreślił, że odbył bardzo dobrą rozmową z prezydentem Obamą. Jak powiedział, podczas spotkania "były poruszone wszystkie ważne kwestie", w tym kwestia Brexitu. "Cieszę się, że prezydent ma stanowisko jednoznacznie wskazujące na to, że Wielka Brytania zachowa swoją pełną siłę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To bardzo ważne państwo i nasz niezwykle ważny partner, który, chcielibyśmy, żeby wzmacniał swój potencjał" - powiedział prezydent Duda.

Duda złożył na ręce prezydenta Obamy kondolencje dla ofiar strzelaniny w Dallas, w której zginęło pięciu policjantów, a sześciu zostało rannych. "Etos służby w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle silny, powiedziałbym: wręcz jest elementem wielkiego patriotyzmu, o czym miałem możliwość osobiście przekonać się z amerykańskimi dowódcami, żołnierzami w trakcie ćwiczeń +Anakonda+" - powiedział.

Uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników

Uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników i jednego z liderów NATO - powiedział prezydent USA Barack Obama. Podziękował za udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych.

Według Obamy fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie świadczy o pozycji Polski. "W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników. Polska jest jednym z liderów NATO. Krajem, który przeznacza pełny wkład - 2 proc. swojego PKB na nasze wspólne bezpieczeństwo" - mówił Obama.

Amerykański prezydent podziękował za misje wojskowe, w których Polska bierze udział. "Szczególnie za ostatni wkład w walkę z Państwem Islamskim i użycie F-16" - dodał.

USA i Polska są zdania, że sankcje przeciwko Rosji powinny pozostać

USA i Polska są zdania, że sankcje przeciwko Rosji powinny pozostać do czasu aż porozumienie z Mińska będą wypełnione - powiedział prezydent USA Barack Obama.

"Będziemy działać razem z Niemcami i Francją na rzecz rozstrzygnięcia konfliktu na Wschodniej Ukrainie" - podkreślił Obama.

USA chcą być obecne w Europie Centralnej i Wschodniej

Stany Zjednoczone nadal będą zwiększały swoją postawę obronną i możliwość odstraszania; chcemy być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej - powiedział w piątek prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak dodał "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Obama przypomniał o obecności amerykańskich sił powietrznych w bazie lotniczej w Łasku. "Cały czas mamy rotacyjnie nasz personel wojskowy" - dodał.

Obama: Dziękuję Polsce za wspieranie ukraińskich starań o suwerenność

Chciałem podziękować Polsce za wspieranie ukraińskich starań o obronę suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Obama zaznaczył, że ważne jest, by Ukraina otrzymywała pomoc i by wzmacniać jej siłę militarną, polityczną i gospodarczą.

Przypomniał także, że na początku przyszłego roku w Europie będzie nowa amerykańska brygada pancerna, a jej dowództwo będzie mieściło się w Polsce. Prezydent USA powiedział, że Polska zauważy zwiększenie obecności NATO.

"Będziemy się wywiązywać z art. 5 oznaczającego wzajemną obronę" - zapewnił.

Obama: W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem zaniepokojenie ws. TK

W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem nasze zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego; jako przyjaciele namawiamy do wspierania instytucji demokratycznych - powiedział w piątek prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z polskim prezydentem.

"Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce" - powiedział Obama.

"To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego". Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym" - dodał.

Obama pogratulował Polsce 225. rocznicy uchwalenia "najstarszej konstytucji w Europie".

"To pokazuje długotrwałe pragnienie narodu polskiego i pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczywistości po +zimnej wojnie+ narodziny na nowo polskiej demokracji były inspiracją dla ludzi w całej Europie i w całym świecie, łącznie z Ameryką" - podkreślił prezydent USA.

"Postępy Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są wyjątkowe tylko dla jednej z naszych kultur czy krajów, są to wartości uniwersalne. To jest podstawowa kwestia w amerykańskiej polityce zagranicznej - mówimy o tych wartościach na całym świecie, nawet wobec naszych najbliższych sprzymierzeńców" - powiedział Obama.

Duda: USA wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy

Cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w naszej części Europy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

"Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie (tego), że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych" - podkreślił.
"Z radością witaliśmy amerykańskich żołnierzy na ćwiczeniach Anakonda, cieszyliśmy się ogromnie, że brali udział w nich tak licznie, cieszymy się z tego, że ciężka brygada Stanów Zjednoczonych będzie działała na terenie Polski" - powiedział Duda.

Jak dodał, "cieszymy się z tego, że Stany Zjednoczone tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy".

Duda: Wierzę, że szczyt NATO jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo

Wierzę, że warszawski szczyt NATO będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Duda podkreślił, że uczestników szczytu czeka "wytężona praca". "Ale wierzę, że szczyt będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo" - zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, "Polacy lubią Amerykę, lubią Amerykanów". "I ogromnie się cieszymy z obecności pana prezydenta dzisiaj i jutro w Warszawie" - powiedział prezydent.

>>> Czytaj też: "Był raj, jest śmietnisko". Jak wyglądają Niemcy po fali uchodźców? [WYWIAD]