Do wystrzelenia pocisku miało dojść o godz. 11.30 czasu lokalnego. Ani zakładana trajektoria, ani miejsce skąd wystrzelono pocisk, nie są znane. Wiadomo tylko, że test zakończył się niepowodzeniem. Południowokoreańskie czynniki wojskowe podkreślają, że pociski wystrzelone z łodzi podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Jest to kolejny test przeprowadzony przez Pjongjang mimo całkowitego zakazu tego rodzaju prób przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

>>> Czytaj też: Amerykanie zainstalują tarczą antyrakietową w Korei Południowej. Ostra reakcja Chin

Następuje on niecałe 3 tygodnie po wystrzeleniu 22 czerwca ze wschodniego wybrzeża dwóch pocisków balistycznych typu Musudan, z których pierwszy upadł zaraz po odpaleniu w pobliżu linii brzegowej, drugi zaś przeleciał dystans ok. 400 km i wpadł do Morza Japońskiego. Kilka przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem zakończyło się fiaskiem. Jak twierdzą przedstawiciele władz USA i Korei Południowej, w kwietniu Korea Płn. trzykrotnie testowała rakietę Musudan.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

>>> Polecamy: Supermocarstwa wagi lekkiej. Oto 12 państw, które mają duże ambicje