Poinformował, że przewodnicząca rządowego zespołu ds. przygotowania wizyty papieża w Polsce oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Beata Kempa podpisała decyzję, w której powierza wykonanie zadań poszczególnym jego członkom.

"W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie rządowego zespołu, na którym resorty podsumowały stan swoich przygotowań i poinformowały o kwestiach, które muszą rozstrzygnąć do czasu rozpoczęcia ŚDM. Na tej podstawie minister Kempa nałożyła na poszczególnych ministrów zadania związane z ŚDM i wizytą papieża" - powiedział PAP Majewski.

Zauważył, że nie wykraczają one poza obowiązki ustawowe ministrów. "Ale ponieważ zespół był do spraw przygotowania wizyty, a teraz jest etap realizacji, to trzeba było tę kwestię uporządkować" - wyjaśnił Majewski. W ten sposób - dodał - zmniejsza się rola zespołu, a zwiększa rola jego poszczególnych członków. Przewodniczącej i jej pełnomocnikowi pozostanie zdanie raportu z przygotowań do ŚDM - mają na to czas do 30 września.

Zgodnie z rozporządzeniem, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji powierzono koordynację działań w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego, w szczególności w zakresie realizacji planu bezpieczeństwa przygotowanego przez wojewodów małopolskiego i śląskiego.

Reklama

Szef MSWiA ma także wyznaczyć podmiot odpowiedzialny za politykę informacyjną, w tym kryzysową, który będzie zapewniać właściwy przepływ informacji między administracją rządową.

Minister obrony ma koordynować wspierające działania wojska w zakresie infrastruktury, logistyki, transportu i łączności oraz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego zdaniem jest również zabezpieczenie przestrzeni powietrznej podczas ŚDM przed nieuprawnionym użyciem dronów.

Koordynacja zadań medycznych i sanitarnych została powierzona szefowi resortu zdrowia, a z zakresu transportu - kolejowego lotniczego i drogowego - ministrowi infrastruktury; ma on też współpracować z MSWiA w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa w czasie przewozu czy transportu pielgrzymów.

Minister-koordynator służb specjalnych bądź szef wyznaczonej przez niego służby ma zająć się działaniami w zakresie zadań służb specjalnych istotnych dla bezpieczeństwa ŚDM oraz zadbać o wymianę informacji pomiędzy służbami specjalnymi a policją, strażą graniczną, BOR i RCB oraz - jeżeli zajdzie taka konieczność - z wojewodami, na których terenie odbywać się będą ŚDM i wizyta papieża.

Szef MSZ został wyznaczony do koordynacji działań w zakresie obsługi protokolarnej i dyplomatycznej związanej z wizytą Franciszka oraz innych głów państw.

Kempa powierzyła ministrowi cyfryzacji monitorowanie i przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni poprzez realizację planu ochrony kluczowych usług elektronicznych, a ministrowi finansów nadzór nad dokonywanymi przez członków zespołu wydatkami związanymi z ŚDM.

Szefowie resortów: SWiA, MON, MiB, MZ zostali oprócz tego zobowiązani do przedstawiania dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informacji o zidentyfikowanych zagrożeniach i ryzykach oraz podjętych przeciwdziałaniach.

Zgodnie z rozporządzeniem, ministrowie do 20 lipca 2016 r. mają przedstawić Kempie raport o stanie gotowości do ŚDM - w zakresie dotyczącym zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, a do 26 sierpnia raporty z realizacji powierzonych zadań podczas Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży będą odbywały się od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież. Franciszek odprawi też w Częstochowie mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i pojedzie do Oświęcimia. (PAP)