"Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ze spółką Sikorsky, należącą do Lockheed Martin oraz jej spółką zależną PZL Mielec porozumienie o współpracy, na mocy którego spółki należące do PGZ będą mogły szeroko uczestniczyć w programie śmigłowców S-70i Black Hawk, jeżeli Sikorsky i PZL Mielec zostaną wybrane przez polski rząd jako dostawcy floty śmigłowców wielozadaniowych" - czytamy w komunikacie. 

Nowe porozumienie wiąże się z międzynarodową obsługą śmigłowców Black Hawk, obejmującą konserwację, naprawy i remont śmigłowców, oraz z rozwojem komponentów i zaopatrzeniem dla wielu platform, podkreśla PGZ.

"To pierwszy, ale bardzo istotny krok. Polska Grupa Zbrojeniowa włącza się tym porozumieniem w ścieżkę globalnej kooperacji z Lockheed Martin i Sikorsky - PZL Mielec. Właśnie globalna i długofalowa kooperacja jest  niezmiernie ważna dla PGZ. Jestem też przekonany, że takie partnerstwa mogą się przełożyć nie tylko na zbudowanie potencjału i wzrost innowacyjności spółek z grupy PGZ, ale także na zwiększenie zatrudnienia i pozyskanie przez naszych pracowników nowych użytecznych kompetencji" - powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: W PZL Mielec powstał prototyp tureckiego helikoptera wielozadaniowego

"Dzisiejsze porozumienie zwiększa nasze możliwości zdobywania nowych zamówień w Polsce, a także w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nie tylko pomoże to w utrzymaniu zatrudnienia, ale również podniesie potencjał tworzenia nowych miejsc pracy poprzez sprzedaż na eksport" - powiedziała wiceprezes Sikorsky ds. strategii i rozwoju Nathalie Previte, także cytowana w komunikacie.

PGZ wskazała, że oprócz dzisiejszego porozumienia z Sikorsky i PZL Mielec, inne jednostki gospodarcze Lockheed Martin obecnie omawiają z PGZ udział w licznych programach obrony powietrznej i rakietowej, programów morskich, systemów broni i artyleryjskich, oraz przestrzeni kosmicznej.

PGZ to producent sprzętu wojskowego; grupa ponad 60 spółek, która zatrudnia ponad 17 500 osób. Roczny obrót PGZ wynosi ok. 5 mld zł.

>>> Czytaj też: PZL-Świdnik przekazał ostatniego Głuszca i dwie pierwsze Anakondy [ZDJĘCIA]