CEZ wszczął procedurę arbitrażową przeciwko BułgariiWarszawa, 12.07.2016 (ISBnews) - CEZ złożył do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych wniosek o arbitraż przeciw Bułgarii w związku z nieprzestrzeganiem postanowień Traktatu Karty Energetycznej, podała spółka.

"[Spółka] zdecydowała o podjęciu tego kroku w związku z wieloma działaniami władz Bułgarii, szkodzącym bułgarskim spółkom CEZ, skutkującymi długoterminową krytyczną sytuacją na lokalnym rynku energetycznym, która nie ulega poprawie. Spółka domaga się setek milionów euro odszkodowania" - czytamy w komunikacie.

CEZ wielokrotnie zwracał się do rządu Bułgarii z prośbą o naprawienie sytuacji i rekompensatę za poczynione szkody, podkreślono. W listopadzie 2015 r. spółka oficjalnie notyfikowała spór. Rząd Bułgarii nie zdecydował się jednak na jego polubowne rozwiązanie.

"Jesteśmy gotowi chronić nasze inwestycje w każdy możliwy sposób, stąd arbitraż jest dla nas logicznym kolejnym krokiem" - powiedział dyrektor ds. relacji zewnętrznych i regulacji Ivo Hlavác, cytowany w komunikacie.

Grupa CEZ jest obecna w Bułgarii od 2004 r.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu - oprócz Czech m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)