"UniCredit sprzedał 26,2 mln akcji Banku Pekao w ofercie skierowanej do inwestorów instytucjonalnych, co odpowiada ok. 10% wartości kapitału zakładowego spółki, po cenie 126 zł za jedną akcję w przyspieszonej budowie księgi popytu" - czytamy w komunikacie.

Wpływy brutto podniesione przez UniCredit wyniosły około 3,3 mld zł ( ok. 749 mln euro). Cena oznacza dyskonto w wysokości ok. 6% w stosunku do kursu zamknięcia Pekao i według szacunków przekłada się na wzrost wskaźnika CET 1 Grupy UniCredit o ok. 12 punktów bazowych, podano także.

Po zakończeniu oferty UniCredit nadal będzie posiadać pakiet kontrolny udziałów w Pekao, co odpowiada 40,1% kapitału zakładowego spółki. W ramach oferty UniCredit zgodził się na 90-dniowy okresu lock-up w odniesieniu do pozostałego kontrolnego pakietu akcji Pekao, podano także w materiale.

Włoska grupa podkreśliła, że sprzedaż akcji Pekao została zrealizowana tuż po innej transakcji - sprzedaży 10% akcji FinecoBanku i jest to kolejny silny sygnał, że UniCredit będzie działać zdecydowanie i płynnie, aby wykorzystać tworzące wartość możliwości zgodnie z koncentracją na zdyscyplinowane zarządzanie kapitałem i proaktywne działania w zakresie optymalizacji kapitału.

Reklama

UniCredit potwierdził także, iż jego głównym celem jest udostępnianie swojej sieci dla rozległej bazy klientów.

Wczoraj UniCredit poinformował, że sprzedał 60,7 mln akcji FinecoBank S.p.A., stanowiących 10% w jego kapitale zakładowym, poprzez proces przyspieszonej budowy księgi popytu za łącznie ok. 328 mln euro.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Grupa jest inwestorem strategicznym Banku Pekao od 1999 roku.

>>> Czytaj też: Morawiecki o sprzedaży akcji Pekao: Udomowienie banków to ważna część programu PiS